SOUTH CUMBRIA SHOW |
|
|
|
Sunday
9 June 2013 |
|
|
|
Judges |
|
Class 1 |
Mrs M D'Arcy |
|
Classes 2 - 6 |
Miss J Charlton (Linnel Ponies) |
|
Classes 7 - 14 |
Miss B Bell (Waverhead Ponies) |
|
Classes 15-17 |
Mrs I Gawith & Mrs P McDougal |
|
|
|
|
|
Class 1 |
Best Turned Out Pony & Rider |
|
1st |
WANSFELL STAR FP70776G f2006 |
|
|
|
|
S: Lunesdale Redstart,
D: Wansfell Tanzin |
|
|
|
|
Mrs S Cash, Rider Miss A Clowes |
|
|
|
2nd |
LOWNTHWAITE INARA FP4798 f2008 |
|
|
|
|
S: Peepings Raven,
D: Lownthwaite Otto Again |
|
|
|
|
Mrs C Wrigley |
|
|
|
3rd |
HILLHEAD EMMA II FP4531 |
|
|
|
|
S: Murthwaite Black Bobby, D: Hillhead Jean |
|
|
|
|
Mrs H J Gallagher |
|
|
|
|
|
CLASS 2 |
Novice Ridden Mare, Gelding or Stallion |
|
1st |
ROSEFELL T. REG FP71503G f2009 |
|
|
|
|
S: Murthwaite Mr Right, D: Bybeck Cherry Blossom |
|
|
|
Mrs J Coates, Rider Miss A Robinson |
|
|
2nd |
WANSFELL STAR FP70776G f2006 |
|
|
|
|
As Class 1 |
|
|
|
Mrs S Cash, Rider Miss A Clowes |
|
|
3rd |
TOWNEND TALISMAN FP70975G f2007 |
|
|
|
S: Castle Hill Bellman, D: Townend Truth |
|
|
|
|
Miss A Kinsella |
|
|
|
|
|
CLASS 3 |
Junior Ridden, 14 years & under |
|
|
No Entries |
|
|
|
|
|
|
|
CLASS 4 |
Junior Ridden, 15 - 18 years |
|
1st |
LUNESDALE WARRIOR QUEEN FP4717 f2007 |
|
|
|
|
S: Greenholme Warrior, D: Lunesdale Zena |
|
|
|
|
Mrs B J Robinson, Rider Miss A Metcalfe |
|
|
|
2nd |
WANSFELL STAR FP70776G f2006 |
|
|
|
|
As Class 1 |
|
|
|
|
Mrs S Cash, Rider Miss A Clowes |
|
|
|
3rd |
DALEWIN LIBERTY FP4896 f2008 |
|
|
|
|
S: Lunesdale Tarquin, D: Dalewin Amy |
|
|
|
|
Mr N & Miss B Dent, Roder Miss B Dent |
|
|
|
|
|
|
Junior
Ridden Championship |
|
|
|
LUNESDALE WARRIOR QUEEN |
|
|
|
Miss A Metcalfe |
|
|
|
|
|
CLASS 5 |
Open Ridden Mare |
|
1st |
LUNESDALE WARRIOR QUEEN FP4717 f2007 |
|
|
|
|
As Class 4 |
|
|
|
|
Mrs B J Robinson, Rider Miss A Metcalfe |
|
|
|
2nd |
DALEWIN LIBERTY FP4896 f2008 |
|
|
|
|
As Class 4 |
|
|
|
|
Mr N & Miss B Dent, Roder Miss B Dent |
|
|
|
3rd |
FARLETON FERN FP4918 f2008 |
|
|
|
|
S: Castle Hill Bellman, D: Townend Dusk II |
|
|
|
|
Miss C Simpson, Rider Ms M Wagstaff |
|
|
|
|
|
CLASS 6 |
Open Ridden Gelding or Stallion |
|
1st |
FARLETON FREDDIE FP51244G f2001 |
|
|
|
|
S: Townend Smauel, D: Sleddale Lulu |
|
|
|
Miss K Ridge |
|
|
|
|
|
Ridden
Championship |
|
|
Champion |
LUNESDALE WARRIOR QUEEN |
|
|
|
Mrs B J Robinson, Rider Miss A Metcalfe |
|
|
Reserve |
DALEWIN LIBERTY |
|
|
|
Mr N & Miss B Dent, Rider Miss B Dent |
|
|
|
|
CLASS 7 |
Brood Mare |
|
|
No Entries |
|
|
|
|
|
|
CLASS 8 |
Foal |
|
|
No entries |
|
|
|
|
CLASS 9 |
Yearling colt, filly or gelding |
|
1st |
WELLBROW FILIGREE FP5719 |
|
|
|
|
S: Heltondale Mountain Mist II, D: Wellbrow Jewel |
|
|
|
|
Mr A Summerbell |
|
|
|
2nd |
DALEWIN PIPPA FP5726 |
|
|
|
|
S: Banksgate Jackdaw, D: Dalewin Grace |
|
|
|
|
Mr E Winder |
|
|
3rd |
BANKSGATE CANDY FP5732 |
|
|
|
|
S: Banksgate Jackdaw, D: Banksgate Pollyanna |
|
|
|
|
Mrs K Cooper |
|
|
|
|
CLASS 10 |
Two year old colt, filly or gelding |
|
1st |
DALEHEAD PETE FP71849G |
|
|
S: Lunesdale Ace of Spades, D: Dalehead Gail |
|
|
Mr G T Hodgson |
|
2nd |
LOWNTHWAITE LOTTO FP5455 |
|
|
|
|
S: Wellbrow Ron, D: Lownthwaite Otto Again |
|
|
|
|
Mrs C Wrigley |
|
|
|
3rd |
MIDTOWN FERN FP5506 |
|
|
|
|
S: Greenholme Warrior, D: Heltondale Dainty VI |
|
|
|
|
Miss N Evans |
|
|
|
|
|
CLASS 11 |
Three year old colt, filly or gelding |
|
1st |
GREENHOLME ELECT FP71650C* |
|
|
|
|
S: Greenholme Warrior, D: Greenholme Amie Good Un |
|
|
|
|
Mr R Relph-Briggs |
|
|
|
2nd |
RACKWOOD MAGGIE MAY FP5345 |
|
|
|
S: Wellbrow Samson, D: Rackwood Maydew |
|
|
|
Mrs E A Walker |
|
|
3rd |
RAISBECK CALICO FP5287 |
|
|
|
S: Murthwaite Look At Me, D: Raisbeck Casino |
|
|
|
Mrs D J Slack |
|
|
|
|
CLASS 12 |
Mare 4 years old or over |
|
1st |
TOWNEND DAYDREAM FP4814 f2008 |
|
|
|
|
S: Castle Hill Bellman, D: Townend Dream |
|
|
|
|
Mrs M Wilson |
|
|
|
2nd |
RACKWOOD PRINCESS FP4888 f2008 |
|
|
|
|
S: Wellbrow Samson, D: Rackwood Magic |
|
|
|
|
Mrs E A Walker |
|
|
|
3rd |
LOWNTHWAITE INARA FP4798 f2008 |
|
|
|
|
As Class 1 |
|
|
|
|
Mrs C Wrigley |
|
|
|
|
|
CLASS 13 |
Gelding or Stallion 4 years old or over |
|
1st |
ROSEFELL T. REG FP71503G f2009 |
|
|
|
|
As Class 2 |
|
|
|
|
Mrs J Coates |
|
|
|
2nd |
WANSFELL STAR FP70776G f2006 |
|
|
|
|
As Class 1 |
|
|
|
|
Mrs S Cash |
|
|
|
3rd |
FARLETON FREDDIE FP51244G f2001 |
|
|
|
|
As Class 6 |
|
|
|
Miss K Ridge |
|
|
|
|
CLASS 14 |
Veteran Stallion, Mare or Gelding 15 years or over |
|
1st |
ORTON HALL DUSKY FP2495 f1993 |
|
|
|
|
S: Heltondale Ted, D:
Foggy Gill Dapper |
|
|
|
|
Mrs D J Slack |
|
|
|
|
|
|
In
Hand Championship |
|
|
|
Champion |
TOWNEND DAYDREAM |
|
|
|
|
Mrs M Wilson |
|
|
|
Reserve |
ROSEFELL T. REG |
|
|
|
|
Mrs J Coates |
|
|
|
|
|
|
Supreme
Championship |
|
|
|
Champion |
TOWNEND DAYDREAM |
|
|
|
|
Mrs M Wilson |
|
|
|
Reserve |
ROSEFELL T. REG |
|
|
|
|
Mrs J Coates |
|
|
|
|
|
|
CLASS 15 |
Novice WHP |
|
1st |
ORTON HALL DUSKY FP2495 f1993 |
|
|
|
As Class 14 |
|
|
|
|
Mrs D J Slack, Rider Miss E Exley |
|
|
|
2nd |
RACKWOOD PRINCESS FP4888 f2008 |
|
|
|
|
As Class 12 |
|
|
|
|
Mrs E A Walker, Rider Miss K Raine |
|
|
|
3rd |
INGLEGARTH PRIMA FP4305 f2005 |
|
|
|
|
S: Inglegarth
Premier, D: Inglegarth Agnes |
|
|
|
|
Mrs B A Hodgson |
|
|
|
|
|
CLASS 16 |
Intermediate WHP |
|
|
No Entries |
|
|
|
|
CLASS 17 |
Open WHP |
|
|
No Entries |
|
|
|
|
|
|
WHP
Championship |
|
|
|
RACKWOOD PRINCESS |
|
|
|
Mrs E A Walker, Rider Miss K Raine |
|
|
|
|
|
|