Results: Derbyshire Fell, Dales & Highland Pony Show 2011
|
||
|
|
|
Judge Mrs S Millard |
|
|
|
|
|
Stallions |
|
|
No Entries |
|
|
|
|
|
Yearling Colt, Filly or Gelding |
|
|
1st |
Scotgate Starman |
Mrs C Wigley |
2nd |
Darrenvale Bailey |
Miss V Lee |
|
|
|
Two Year old Filly or Gelding |
|
|
1st |
Littletree Busy Lizzie |
Miss E Barnes |
2nd |
Drybarrows Bill |
Miss A Nowell |
|
|
|
Three Year old Filly or Gelding |
|
|
1st |
Darrenvale Charlotte |
Mr M Catterall |
2nd |
Bluemountain Sapphire |
Miss J Copeland |
|
|
|
Gelding, 4 to 7 Years |
|
|
1st |
Bybeck Ebony |
Miss A Nowell |
2nd |
Wansfell Star |
Miss J Smith |
3rd |
Murthwaite Looks Promising |
Mrs J Rawden & Miss J Glass |
|
|
|
Gelding, 8 years and over |
|
|
1st |
Carrock Whodathowtit |
Miss C Richardson |
2nd |
Ludworth Albion |
Mrs K Bennett |
3rd |
Drybarrows Jester |
Miss T Kerr-Smith |
|
|
|
Mare without Foal at foot, 4 – 7 years |
|
|
1st |
Roddlesworth Nancy |
Miss J Glass & Mrs J Rawden |
2nd |
Dalefoot Flicker II |
Mrs B Crossmore |
3rd |
Mellormount Briar Rose |
Mrs K Bennett |
|
|
|
Mare without Foal at foot, 8 Years & Over |
|
|
1st |
Raisbeck Casino |
Mrs J Exley |
2nd |
Roddlesworth Dot |
Miss J Glass & Mrs J Rawden |
3rd |
Pikestone Linnet |
Miss J Kelly |
|
|
|
Youngstock Champion |
|
Littletree Busy Lizzie |
Reserve |
|
Scotgate Starman |
Midlands West Group Champion |
|
Pikestone Linnett, |
Reserve |
|
Mellormount Briar Rose |
|
|
|
Adult Champion |
|
Raisbeck Casino |
Reserve |
|
Carrock Whodathowtit |
|
|
|
Driving |
|
|
1st |
Heltondale Tommy |
Mrs M Mellor |
|
|
|
First Season Novice Ridden |
|
|
1st |
Murthwaite Tikka |
Mrs K Thomas |
2nd |
Wansfell Star |
Miss J Smith |
3rd |
Pikestone Linnet |
Miss J Kelly |
|
|
|
Novice Ridden |
|
|
1st |
Murthwaite Tikka |
Mrs K Thomas |
2nd |
Hillhead Morgan |
Mrs F Ball |
3rd |
Wansfell Star |
Miss J Smith |
|
|
|
Traditional Ridden (Walk & Trot) |
|
|
1st |
Carrock Whodathowtit |
Miss C Richardson |
2nd |
Raisbeck Casino |
Mrs J Exley |
3rd |
Pikestone Linnet |
Miss J Kelly |
|
|
|
Open Ridden |
|
|
1st |
Bybeck Ebony |
Miss A Nowell |
2nd |
Roddlesworth Nancy |
Mrs J Rawden |
3rd |
Pikestone Linnet |
Miss J Kelly |
|
|
|
Ridden Champion |
|
Bybeck Ebony |
Reserve |
|
Murthwaite Tikka |
|
|
|
Supreme Champion |
|
Raisbeck Casino |
Reserve |
|
Bybeck Ebony |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Young Handler |
|
|
1st |
Ludworth Albion |
Laura Bennett |
2nd |
Drybarrows Jester |
Taizya-Mai Kerr-Smith |
3rd |
Lunesdale Peter |
Freya Sykes |
4th |
Pikestone Linnet |
Jess Kelly |
|
|
|
|
|
|
Dressage |
|
|
|
|
|
Judge Tessa Brady |
|
|
|
|
|
Intro A Walk & Trot Test |
|
|
1st |
Scotgate Sebastian |
Mrs S Thompson |
2nd |
Lunesdale Peter |
Mrs S Thompson |
3rd |
Murthwaite Looks Promising |
Mrs J Rawden |
|
|
|
Prelim 14 NPS/Fodder Solutions Qualifier |
|
|
1st |
Roddlesworth Nancy |
Mrs J Rawden |
2nd |
Ludworth Albion |
Mrs K Bennett |
3rd |
Kerbeck Smuggler’s Fire |
Mrs J Brain |
|
|
|
Novice 28 NPS/Fodder Solutions Qualifier |
|
|
1st |
Ludworth Albion |
Mrs K Bennett |
2nd |
Roddlesworth Nancy |
Mrs J Rawden |