MESG Fell Spring Show |
|
|
|
Bury
Farm, Slapton |
|
18th April 2010 |
|
|
Judges: |
|
Miss
Judith Williamson (Classes 1,2,3,7,9,10,14) |
Mrs
Gwen Williamson (Classes 4,5,6,8,11,12,13) |
Ms
Debbie Spears (Classes 16,17,18,22,23,24) |
Miss
Denise Aylmer-Aylmore (Classes 19,20,21) |
Miss
Mary Longsdon (Class 15) |
|
|
|
In-hand |
|
1 |
Stallions |
|
1st |
Banksgate Mazeppa |
|
2nd |
Severnvale Ivor |
|
|
|
2 |
Youngstock |
|
1st |
Richmond Benjamin (best
yearling) |
|
2nd |
Richmond Affra |
|
3rd |
Linnel Whistler |
|
4th |
Townend Charm II |
|
5th |
Severnvale Jasmin |
|
6th |
Wolds Merlin |
|
|
|
3 |
Broodmares |
|
1st |
Severnvale Gypsy Rose |
|
|
|
4 |
Mares |
|
1st |
Ludworth Donna |
|
2nd |
Roddlesworth Dot |
|
3rd |
Shirdleyhill Tara |
|
4th |
Severnvale Grace |
|
5th |
Llancloudy Jezebel |
|
6th |
Bracklinn Maggie |
|
|
|
5 |
Geldings |
|
1st |
Ffrethi Commodore |
|
2nd |
Lunesdale Knight Music |
|
3rd |
Drybarrows Boxer |
|
4th |
Sunnybrowe Josh |
|
5th |
Lownthwaite Ross |
|
6th |
Cargenwater Dancing
Darius |
|
|
6 |
Veterans |
|
1st |
Sunnybrowe Josh |
|
2nd |
Townend Hamish II |
|
3rd |
Hades Hill Fay II |
|
4th |
Clandon Gabriella (best
pony 20 – 24 years) |
5th |
Heltondale Ruby III |
|
6th |
Clandon Gabriella II |
|
|
|
7 |
Pairs |
|
1st |
Bracklinn Maggie and
Llancloudy Jezebel |
2nd |
Clandon Gabriella and
Clandon Gabriella II |
|
|
15 |
Young Handler |
|
1st |
Aylestone The Merrie Monk |
|
2nd |
Townend Hamish III |
|
3rd |
Sunnybrowe Josh |
|
|
|
26 |
Handy Pony in-hand |
|
1st |
Holling King |
|
2nd |
Sunnybrowe Josh |
|
3rd |
Llancloudy Cosmos |
|
4th |
Bracklinn Maggie |
|
|
|
Ridden |
|
|
|
8 |
Stallion |
|
No
Entries |
|
|
|
9 |
Mares |
|
1st |
Ludworth Donna |
|
2nd |
Shirdleyhill Tara |
|
3rd |
Lathomdale Lottie |
|
4th |
Meres Julie-Anne |
|
5th |
Aylestone Chamelee |
|
|
|
10 |
Geldings |
|
1st |
Townend Hamish II |
|
2nd |
Ffrethi Commodore |
|
3rd |
Brackenbank Ronan |
|
4th |
Drybarrows Boxer |
|
5th |
Cargenwater Dancing
Darius |
|
6th |
Aylestone The Merrie Monk |
|
|
|
11 |
Veterans |
|
1st |
Townend Hamish II |
|
2nd |
Heltondale Ruby III |
|
3rd |
Clandon Gabriella (best
pony 20 – 24 years) |
|
|
12 |
Traditional Ridden Mares |
|
1st |
Ludworth Donna |
|
2nd |
Shirdleyhill Tara |
|
3rd |
Hades Hill Fay II |
|
4th |
Meres Julie-Anne |
|
5th |
Clandon Gabriella |
|
6th |
Clandon Gabriella II |
|
|
|
13 |
Traditional Ridden
Stallions & Geldings |
1st |
Drybarrows Boxer |
|
2nd |
Ffrethi Commodore |
|
3rd |
Cargenwater Dancing
Darius |
|
4th |
Aylestone The Merrie Monk |
|
|
|
14 |
Ridden Pairs |
|
1st |
Ffrethi Commodore &
Shirdleyhill Tara |
|
|
16 |
Child under 10 years – Lead
Rein |
No
Entries |
|
|
|
17 |
Child 8 – 16 years |
|
1st |
Aylestone The Merrie Monk |
|
2nd |
Llancloudy Cosmos |
|
|
|
18 |
Family Pony |
|
1st |
Llancloudy Cosmos |
|
2nd |
Heltondale Ruby III |
|
3rd |
Aylestone The Merrie Monk |
|
4th |
Clandon Gabriella |
|
|
|
19 |
Dressage – walk/trot |
|
1st |
Brackenbank Ronan |
|
2nd |
Cargenwater Dancing
Darius |
|
=3rd |
Aylestone Chamelee |
|
=3rd |
Lathomdale Lottie |
|
5th |
Clandon Gabriella II |
|
6th |
Hades Hill Fay II |
|
|
|
20 |
Dressage – Prelim 14 |
|
1st |
Llancloudy Burnmoor Tarn |
|
2nd |
Meres Julie-Anne |
|
3rd |
Aylestone The Merrie Monk |
|
4th |
Brackenbank Ronan |
|
5th |
Aylestone Chamelee |
|
|
|
|
21 |
Dressage – Novice 28 |
|
=1st |
Llancloudy Burnmoor Tarn |
|
=1st |
Meres Julie-Anne |
|
3rd |
Aylestone The Merrie Monk |
|
|
|
22 |
Novice Working Hunter
Pony |
|
1st |
Drybarrows Boxer |
|
2nd |
Aylestone Chamelee |
|
|
|
23 |
Intermediate Working
Hunter Pony |
1st |
Aylestone The Merrie Monk |
|
2nd |
Aylestone Chamelee |
|
|
|
24 |
Open Working Hunter Pony |
|
No
entries |
|
|
|
25 |
Ridden Handy Pony |
|
1st |
Clandon Gabriella II |
|
2nd |
Aylestone The Merrie Monk |
|
3rd |
Aylestone Chamelee |
|
4th |
Heltondale Ruby III |
|
5th |
Clandon Gabriella |
|
|
|
|
|
Championships |
|
|
|
MESG In-hand Championship (members
only) |
Champion
– Ludworth Donna |
|
Reserve
Champion – Banksgate Mazeppa |
|
Reserve
Reserve Champion – Ffrethi Commodore |
|
|
In-hand
Championship |
|
Champion
– Ludworth Donna |
|
Reserve
– Severnvale Gypsy Rose |
|
|
|
Ridden
Championship |
|
Champion
– Ludworth Donna |
|
Reserve
– Townend Hamish II |
|
|
|
Supreme
Championship |
|
Champion
– Ludworth Donna |
|
Reserve
– Severnvale Gypsy Rose |
|
|
|
|
|
|
|
|
|