FELL PONY SOCIETY BREED SHOW 2ND AUGUST 2003
RESULTS
Mare 4 –7 years (mare with foal at foot not eligible)
1st LUNESDALE STARDUST FP3405(M Rawlinson) f 1999
(S Lunesdale Mountain Mist D Tebay Francis)
2nd LUDWORTH GALE FP2890(Mr. B Mallinson) f 1996
(S Heltondale Bonzo Boy D Sleddale Heather VIII)
3rd BRACKENBANK POPPY FP3305(Mr and Mrs Wilkinson) f. 1999
(S Rackwood Prince D Lownthwaite Lapis)
Mare8 years old and upwards (mare with foal at foot not eligible)
1st LUNESDALE EVENING STAR FP2720(Mr and Mrs Morland) f. 1995
(S. Lunesdale Henry D Black Beauty)
2nd LOWNTHWAITE BRAMBLE FP1985(Miss A Morton) f. 1990
(S Townend Samuel D Lownthwaite Star Blossom)
3rd THORNBECK POPPY FP2607 f.1994 (Miss L Emerton) f1994
(S Ralfland Victor D Drybarrows Damson Blossom)
MARE 4 YEARS OLD & UPWARD WITH OWN FILLY FOAL AT FOOT
1st MURTHWAITE DAINTY FP3293 (Mr TB Capstick) f 1998
(S Greenholme Mikado D Heltondale Dainty VI)
2nd BRACKENBANK ROMANY FP3006 (Mr and Mrs Wilkinson) f. 1997
(S Waverhead Prince II D Brackenbank Mayblossom)
3rd TARNBECK SHEBA FP1628 (Williamson Family) f. 1987
(S Townend Duke III D Townend Sorrel)
FILLY FOAL
1st BRACKENBANK MAGGIE MAY (Mr and Mrs Wilkinson)
(S Tunstall Jake D Brackenbank Romany)
2nd TARNBECK SHARNIA (The Williamson Family)
(S D Tarnbeck Sheba)
3rd THORNBECK JADE (Mr J M Rawlinson)
(S Orton Hall Dennis D Monkfields Faye)
YEARLING FILLY
1st MURTHWAITE MEADOWSWEET FP3740 (Mr TB Capstick)
(S Murthwaite Bracken D Foggy Gill Prim)
2nd MIDTOWN MOMENT OF MADNESS FP3765 (A Norman)
(S Bishopdale Duke D Hardendale Jewel)
3rd LUNESDALE JUBILEE QUEEN FP3718 (Mr and Mrs Morland)
(S Lunesdale Tarquin D Lunesdale Regina)
FILLY 2 YEARS OLD
1st LUNESDALE PENNY BLACK FP3582 (Mr and Mrs Morland)
(S Rylstone Black Knight D Lunesdale Lizzie)
2nd HEDGETHORPE APRIL MORNING FP3634 (Miss DJ Chadwick)
(S Severnvale Hector D Castlerigg Duchess)
3rd GRAYSONS DINKIE FP3598 (Mr G Jackson)
(S Townend Duke III D Townend Dinkie)
FILLY 3 YEARS OLD
1st RACKWOOD MAGIC FP 3486 (Mrs EA Mothersole)
(S. Heltondale Bonzo Boy D Rackwood Dawn)
2nd DENE DROLL LASS FP3530 (Mrs AAD Newall)
(S Waverhead Prince II D Dene Dilettante)
3rd HARDENDALE HEATHER BELL FP3485 (Mr GHB Mallinson)
(S Guards Patrick D Hardendale Heather)
FEMALE CHAMPION RACKWOOD MAGIC
Reserve MURTHWAITE DAINTY
HELTONDALE LUCY X TROPHY
1st BRACKENBANK ROSIE FP 3463 (Mr and Mrs Wilkinson) f 2000
(S Sleddale Eddie D Brackenbank Primrose)
2nd HARDENDALE HEATHER BELL FP3485
3rd WELLBROW CARMEN FP3537 (Thorpe Family) f 2000
(S Greenholme Mikado D Greenholme Oprah)
GELDING 4 TO 7 YEARS OLD
1st HEDGETHORPE BLACKTHORN FP50507G (Miss DJ Chadwick) f1996
(S Stennerskeugh Dandy D Castlerigg Duchess)
2nd BARONSHILL BAILEY FP50864G (Mrs L Thompson) f 1998
(S Townend Duke III D Baronshill Eternal Flame)
3rd LUDWORTH RUFUS FP50808G (Mrs A Cussons) f 1998
(S Ludworth Harry D Lownthwaite Vanity)
GELDING 8 YEARS AND UPWARDS
1st TOWNEND SEPTIMUS FP723C (Williamson Family) f1990
(S Heltondale Duke IV D Lunesdale Sandra)
2nd INGLEGARTH APOLLO FP50467G (Miss CJ Singer) f 1995
(S Lownthwaite Gary D Waverhead Rose)
3rd BARNEND JACK THE LAD FP50101G (Miss S Forsman) f 1993
(S Waverhead Prince II D Gibside Gypsy)
MARE 4 YEARS & UPWARDS WITH OWN COLT FOAL AT FOOT
1st MURTHWAITE MULAN FP3291 (Mr TB Capstick) f 1998
(S Tebay Campbellton Victor D Greenholme Dusty)
2nd LUNESDALE HENRIETTA FP2547 (Mr and Mrs Morland) f 1994
(S Lunesdale Henry D Lunesdale Lily)
3rd LOWNTHWAITE FABLE FP3024 (Miss A Morton) f 1997
(S Linnel Rapier II D Lownthwaite Bramble)
COLT FOAL
1st LUNESDALE I’M THE MAN (Mr and Mrs Morland)
(S Lunesdale Mercury D Lunesdale Henrietta)
2nd LOWNTHWAITE FOAL (Miss A Morton)
(S Peepings Raven D Lownthwaite Fable)
3rd THORNBECK LIGHTNING (Mr JM Rawlinson)
(S Tunstall Jake D Lownthwaite Lapis)
YEARLING COLT OR GELDING
1st CARROCK I’M YER MAN FP57322 (Mrs GM Cockbain)
(S Castlehill Jerry D Townend Sugar)
2nd WELLBROW BLACK KNIGHT FP70092C (Thorpe Family)
(S Heltondale Mountain Mist II D Wellbrow Dolly)
3rd LITTLETREE BODINI FP51308C (Mr N Woolley)
(S Rylstone Black Knight D Lunesdale Gypsy Rose)
GELDING 2 YEARS OLD
1st TOWNEND SONNY FP51213 (Mrs EJM Jones)
(S Lownthwaite Moonshadow D Townend Secret)
2nd FARLETON FREDDIE FP51244C (Miss C Simpson)
(S Townend Samuel D Sleddale Lulu)
3rd SCAITCLIFFE FELSPA FP51258C(Mrs Brunt)
(S Lownthwaite Gary D Scaitcliffe Berylim)
GELDING 3 YEARS OLD
1st MURTHWAITE SARGE FP51107G (Miss T Barlow)
(S Murthwaite Bross D Heltondale Lucy X)
2nd ORTON HALL DANDY FP 51074G (Mr JM Rawlinson)
(S Greenholme Mikado D Orton Hall Dusky)
3rd BRACKENBANK RONAN FP 51068G
(S Rackwood Prince D Lownthwaite Lapis)
MALE CHAMPION TOWNEND SEPTIMUS
Reserve CARROCK I’M YER MAN
RIDING CLASS FOR GELDINGS (OPEN)
1st DARRENVALE JASON (IN CLASS 9)
(Mrs P Sutcliffe)
2nd LUNESDALE ROWAN FP 50384C (Mr P Metcalfe) f 1995
(S Lunesdale Henry D Lunesdale Rosebud)
3rd WOLDS WOODCOCK FP 738G (Mrs S Audley) f 1990
(S Waverhead Rob D Heltondale Rose)
RIDING CLASS FOR MARES (OPEN)
1st LUNESDALE HONEY FP 2888 (Mr P Metcalfe) f 1996
(S Lunesdale Henry D Lunesdale Rosebud)
2nd GREENHOLME KITTY FP2251 (Williamson Family) f 1992
(S Heltondale Black Prince III D Greenholme Jewel)
3rd LINNEL PEARL FP 2870 (in class 1)
(Miss L Charlton)
RIDING CLASS FOR PONIES to be ridden by a boy or girl 12 years and under on day of show
1st LUNESDALE WHITE HEATHER FP3116 (Miss J Woolley) f 1997
(S Lunesdale Mountain Mist D Lunesdale Helen)
2nd MURTHWAITE ELLE FP2665 (Miss EJ Scott) f 1994
(S Tebay Vespa D Murthwaite Mayqueen)
3rd STENNERSKEUGH JOE FP 692G(A Bradley)) f 1990
(S Townend Briar D Stennerskeugh Mandy)
RIDING CLASS FOR PONIES to be ridden by boy or girl between 13-16 years of age on day of show
1st TOWNEND BIGGLES FP1987 (J Webster) f 1987
(S Heltondale Duke IV D Townend Holly)
2nd LUNESDALE MOUNTAIN PRINCESS FP3115 (E Woolley) f 1997
(S Lunesdale Mountain Mist D Lunesdale Princess)
3rd INGLEGARTH REVELLER FP 50786 (J Sonnex) f 1998
(S Heltondale Lucky Lad II DF Inglegarth Revellation)
RIDDEN VETERAN CLASS Mare or gelding 18 years or over
1st SLEDDALE DAVID FP351 (GM Callister) f. 1985
(S Lunesdale Lucky Jim D Sleddale Rose XI)
2nd HELTONDALE BELLMAN FP352G (Miss J Glass) f 1985
(S Lunesdale Charles D Adamthwaite Bell Heather)
3rd RACKWOOD VELVET FP1366 (Mrs EA Mothersole) Rider M Brennand f 1984
(S Rambler of Ayresome D Rackwood Dewdrop)
RIDING CLASS FOR NOVICE GELDINGS
1st INGLEGARTH REVELLER FP50786 (J Sonnex)
2nd
LUNESDALE MAJOR FP50923G
(S. Lunesdale Henry D Sleddale Rosette) f. 1999 (Mr N Woolley)
3rd CAVARRA ALPHA FP50271G (R Forsyth) f 1994
RIDING CLASS FOR NOVICE MARES
1st RACKWOOD BEAUTY FP2516 (A&ED Ashcroft) f 1994
(S Tarnmoor Prince D Rackwood Velvet)
2nd THORNBECK POPPY FP2607(Miss L Emerton) f 1994
(S Ralfland Victor D Drybarrows Damson Blossom)
3rd DENE REFINE FP2739 (Mrs AAD Newall) f 1995
(S Waverhead Prince II D Dene Renown)
CHAMPION RIDDEN PONY DARRENVALE JASON
Reserve LUNESDALE ROWAN
BEST TURNED OUT HELTONDALE BELLMAN (R Barratt)
QUALIFYING CLASS FOR OLYMPIA)
1st DARRENVALE JASON (Mrs P Sutcliffe)
2nd LUNESDALE ROWAN (Mrs J Robinson)
3rd WELLBROW HERCULES FP50754C(Miss Pearce)f 1997
(S Heltondale Rover IV D Heltondale Polly Perkins)
MARE PROGENY
1st DENE DILETTANTE (Mrs AAD Newall)
(Dene Dance Mistress, Dene Dulcet Lady and Dene Droll Lass)
STALLION PROGENY
1st WAVERHEAD PRINCE II
(Progeny as above) (Mrs AAD Newall)
DRIVING – Stallion Mare or Gelding
1st (as a Tandem) SEVERNVALE GREY BOBBY FP50712C (Mr G Guy) f 1997
and LUNESDALE PRINCE HENRY FP50248G (Mr P Metcalfe) f 1994
2nd TEBAY TOMMY FP50067G (Mrs S Millard) f. 1987
3rd (as a Pair) DRYBARROWS ROSANNA FP2660 f 1994
and DRYBARROWS HOLLYII FP2476 f 1993 (Mr M Jopling)
Best Trade Turnout Drybarrows Rosanna and Holly II
CONE DRIVING
1st DRYBARROWS ROSANNA/HOLLY (Mr M Jopling)
2nd TEBAY TOMMY (Mrs S Millard)
3rd LUNESDALE PRINCE HENRY (Mr P Metcalfe)
HANDY PONY COMPETITION
JUNIOR
1st LINNEL PEARL (Miss L Chalrton)
2nd MURTHWAITE ELLE (EJ Scott)
3rd STENNERSKEUGH ANDY FP50407G (L Clayton) f 1995
(S Towerview Spirit of Joy D Stenerskeugh Donna)
SENIOR
1st WAVERHEAD ROASNNA II FP2754 (V Johnson) f 1995
(S Waverhead Prince II D Barbondale Pearl
2nd LUDWORTH RUFUS (A Cussons)
3rd KERBECK NIGHT JEWEL FP 2538 (Miss CJ Singer) f 1994
(S Firequest of Kerbeck D Kerbeck Night Mystery)
WORKING HUNTER PONY CLASSES
NOVICE
1st BARNEND JACK THE LAD (S Forsman)
2nd MURTHWAITE ELLE (EJ Scott)
3rd STENNERSKEUGH ANDY (L Clayton)
INTERMEDIATE
1st ALBIECHAPEL ROMANY KING
2nd GUARDS JOSEPH FP533G (S Wardle) f 1987
(S Waverhead Prince II D Guards Joanne)
OPEN
1st ALBIECHAPEL ROMANY KING
2nd WAVERHEAD ROSANNA
FOOT CLASSES
Pony with best set of feet shod
1st INGLEGARTH APOLLO (Miss CJ Singer)
2nd SEVERNVALE GREY BOBBY (Mr G Guy)
3rd LUNESDALE ROWAN (Mr P Metcalfe)
Pony with best set of feet (never been shod)
1st FARLETON FREDDIE FP51244C(Miss C Simpson)
(S Townend Samuel D Sleddale Lulu)
2nd WOLDS LAVEROCK FP3507 (Miss J Glass)
(S Murthwaite Ben D Wolds Curlew)
3rd HARDENDALE HEATHER BELL
COSTUME CLASS
1st STENNERSKEUGH ANDY
2nd LUDWORTH RUFUS
3rd HELTONDALE EMMA FP 1624 (Miss E Woodruff)
(S Heltondale Black Prince III D Heltondale Peggy)
YOUNG HANDLERS
1st SCAITCLIFFE DIATOMITE (J Craig)
2nd LUNESDALE WHITE HEATHER (J Woolley)
3rd HEGDALE HARRY (D Whyte)
(S. Lownthwaite Gary D Heltondale Heather)
PACKWAY BELLMAN TROPHY for pony with most points overall
WAVERHEAD ROSANNA II
SUPREME OVERALL CHAMPION
TOWNEND SEPTIMUS
RESERVE
RACKWOOD MAGIC