42 nd BREED SHOW FOR REGISTERED FELL PONIES
Saturday 9 August 2014
Judges
Classes 1 8 Mr A Smith (Bracklinn Ponies)
Classes 9 17 Mrs R Williams (Ferrymount Ponies)
Classes 19 22 & 37 Mrs B A Hodgson (Inglegarth Ponies)
Classes 23 - 25 & 37 Mrs J Ward
Classes 18, 26-27 & 31 - 35 Mrs S Millard
Class 28A, B & C Mrs J Rogers
Classes 29 & 30 Mr J Newhouse
Class 36 Miss M Longsdon, MBE (Bewcastle Ponies)
Class 1 Mare 4 7 years old (Mare with foal at foot not eligible)
1st BANKGATE VEMBER FP5174 f2009
S: Banksgate Jackdaw, D: Townend Candytuft II
A & E D Ashcroft
2nd TOWNEND DAYDREAM FP4814 f2008
S: Castle Hill Bellman, D: Townend Dream
Mrs M Wilson
3rd TOWNEND FANTASY FP5094 f2009
S: Heltondale Bonzo Boy, D: Townend Bridie II
Mrs M Wilson
CLASS 2 Mare 8 years old and upwards (Mare with foal at foot not eligible)
1st DRYBARROWS DOT FP4462 f2006
S: Townend Rolo, D: Drybarrows Jewel
Mr D C Thompson
2nd BANKSGATE GALWAY GIRL FP4520 f2006
S: Townend Rally, D: Banksgate Bonny Lass
A & E D Ashcroft
3rd CASTLE HILL ROSE FP3615 f2006
S: Towerview Spirit of Joy, D: Townend Shadow
Miss C Savage
CLASS 3 Mare 4 years old and upward with own filly foal at foot
1st LUNE VALLEY PETAL FP3893 f2003
S: Murthwaite Look At Me, D: Lune Valley Janice
Mr & Mrs B Mallinson
2nd TOWNEND SUGAR FP2897 f1996
S: Drybarrows Jeff, D: Townend Shula
Mr J W Cockbain
CLASS 4 Filly Foal
1st CARROCK ELSA f2014
S: Murthwaite Timothy, D: Townend Sugar
Mr J W Cockbain
2nd HARDENDALE HIGH SOCIETY f2014
S: Greenholme Warrior, D: Lune Valley Petal
Mr & Mrs B Mallinson
CLASS 5 Yearling Filly
1st BANKSGATE ELIDOR FP5944 f2013
S: Banksgate Jackdaw, D: Banksgate Poppy
Mrs F Hoggarth
2nd ELMBANKS FRANCESCA FP5844 f2013
S: Quarryhouse Saint George, D: Elmbanks Christine
Mr G Richardson
3rd CARGENWATER BONNY FP5954 f2013
S: Hardendale Ray, D: heltondale Dolly VIII
Mrs E McNay & Mr J Martin
CLASS 6 Filly 2 years old
1st LUNESDALE MOONLIGHT FP5710 f2012
S: Lunesdale Warlord, D: Stennerskeugh Donna VI
Mr & Mrs A W Morland
2nd HIGHSTELL MAGIC TOUCH FP5649 f2012
S: Lownthwiate Gary, D, Lunesdale Tzarina
Mrs E McNay & Mr J Martin
3rd GREENHOLME GEORGY GIRL FP5664 f2012
S: Greenholme Diego, D: Greenholme Sasha
Mrs P Steeples
CLASS 7 Filly 3 years old
1st WELLBRW ELSIE FP5580 f2011
S: Heltondale Mountain Mist II, D: Wellbrow Polly
Mrs A J Rodger
2nd CARROCK SNOWDROP FP5484 f2011
S: Banksgate Johnny Doran, D: Townend Sugar
Mr JW Cockbain
3rd HARDENDALE HARMONY FP5540 f2011
S: Lownthwaite Gary, D: Carltonlima Harmony
Mrs E McNay
CLASS 8 Mare Progeny
1st WELLBROW CARMEN FP3537 f2000
Wellbrow Cari, Wellbrow Mikado, Wellbrow Fury
Mr & Mrs A Thorpe & Mrs M H Chapman
2nd RACKWOOD MAYDEW FP3487 f2000
Rackwood Maggie May, Rackwood Annie, Rackwood Hugo
Mrs EA Walker
3rd MURTHWAITE DAINTY FP3293 f1998
Murthwaite Taylor Maid, Murthwaite Nicola Adams, Murthwaite Sid
Mr T B Capstick & Miss H Reynolds
CLASS 9 Gelding 4 7 years old
1st LUNESDALE LORD FP71716G f2010
S: Lunesdale Warlord, D: Lunesdale Wild Orchid
Mrs J Gilthorpe
2nd HARTHOUSE HILMAN FP71338G f2008
S: Lownthwaite Gary, D: Tarnbeck Mona Lisa
Mrs S R Stewart
3rd BYBECK LINCOLN FP71710G f2010
S: Murthwaite Timothy, D: Bybeck Galaxy
Mrs J Guest
CLASS 10 Gelding 8 years and upwards
1st WELLBROW MOONSTONE FP70788G f2006
S: Heltondale Mountain Mist II, D: Wellbrow Jade
Mrs M Donnan
2nd CARROCK WHODATHOWTHIT FP70174G f2003
S: Lownthwaite Moonshadow, D: Townend Shadow
Miss Carrie-Ann Richardson
3rd SCOTGATE MIDNIGHT REBEL FP51265G f2001
S: Underwoods Gideon, D: Branthwaite Dinkie
Mr & Mrs S Ellis
CLASS 11 Mare 4 years old and upward with own colt foal at foot
1st WAVERHEAD POLLY VI FP4391 f2006
S: Heltondale Stroller, D: Waverhead Jubilee
Miss B Bell
2nd CARLTONLIMA HARMONY FP3776 f2002
S: Greenholme Mikado, D: Martindale Harmony
Mr & Mrs B Mallinson
3rd RACKWOOD ANNIE FP5053 f2009
S: Wellbrow Samson, D: Rackwood Maydew
Mrs EA Walker
CLASS 12 Colt Foal
1st GREENHOLME I'M THE LAD f2014
S: Greenholme Diego, D: Greenholme Amie Good Un
Miss R J Potter
2nd WAVERHEAD SOVEREIGN f2014
S: Lownthwaite Gary, D: Waverhead Polly VI
Miss B Bell
3rd HARDENDALE BLACK PRINCE f2014
S: Greenholme Warrior, D: Carltonlima Harmony
Mr & Mrs B Mallinson
CLASS 13 Yearling Colt or Gelding
1st RUNDALES TROOPER FP72278C f2013
S: Tunstall Jake, D: Rundales Heather
Mr R D Howe
2nd MURTHWAITE SID FP72253C F2013
S: Murthwaite Ice Man, D: Murthwaite Dainty
Miss H Reynolds
3rd MOLESIDE MARVIN FP72297C f2013
S: Heltondale Mountain Mist II, D: Greenholme Sapphire
Mr D Welch
CLASS 14 Gelding 2 years old
1st WELLBROW FURY FP72132G f2012
S: Heltondale Mountain Mist II, D: Wellbrow Carmen
Mrs M H Chapman
2nd RACKWOOD HUGO FP72014G f2012
S: Brackenbank Amos, D: Rackwood Maydew
Mrs EA Walker
3rd BRACKENTHWAITE RADAR FP72025G f2012
S: Waverfoot-Jack-The-Lad, D: Brackenthwaite Khandi
Mrs R C Douglas
CLASS 15 Gelding 3 years old
1st DALEFOOT ROLO FP71934G f2011
S: Murthwaite Wanted Man, D: Dalefoot Bryna
Miss B Potter
2nd RUNDALES RAVEN FP71959G f2011
S: Tunstall Jake, D: Rundales Heather
Mr R D Howe
3rd DRYBARROWS FIZZ FP72005G f2011
S: Askham Gate Lucky Tom, D: Drybarrows Fern
Mrs A Ferrier
CLASS 16 Veteran Mare or Gelding 15 years and over
1st GREENHOLME SASHA FP3281 f1998
S: Greenholme Mikado,D: Greenholme Lilly
Mrs A J Batey
2nd LUDWORTH RUFUS FP50808G f1998
S: Ludworth Harry, D: Lownthwaite Vanity
Mrs A Ferrier
3rd LOWNTHWAITE BRAMBLE FP1985 f1990
S: Townend Samuel, D: Lownthwaite Star Blossom
Mrs A W Bell
CLASS 17 Stallion Progeny
1st BANKSGATE JACKDAW FP70064C* F2002
Banksgate Vember, Banksgate Brando, Banksgate Elidor
A & E D Ashcroft & Mrs F Hoggarth
2nd HELTONDALE MOUNTAIN MIST II FP50429C*
Wellbrow Cari, Wellbrow Elsie & Wellbrow Mikado
Mr & Mrs A Thorpe & Mrs A J Rodger
3rd TOWEND ROLO FP50992C*
Drybarrows Jan III, Drybarrows Jess II, Drybarrows Dot
Mr D C Thompson
CLASS 18 Best Turned Out Pony and Rider
1st THORNBECK ANDREW FP71609G f2010
S:Greenholme Heather Mist, D: Greenholme Spice
Rider:Miss V Parker
2nd LOWNTHWAITE INARA FP4798 F2008
S: Peepings Raven, D: Lownthwaite Otto Again
Rider: Mrs C Wrigley
CLASS 19 Riding Class for Stallions or Geldings 4 years old and upwards
1st GREENHOLME DEC FP71413G f2009
S: Greenholme Little John, D: Greenholme Vanessa
Rider: Miss B Lewis
2nd BRACKLINN BERTIE FP70072G f2002
S: Waverhead Rob II, D: Waterstolls Beauty II
Rider: Miss C Dawson
3rd MURTHWAITE LOOKS PROMISING FP71080G f2007
S: Murthwaite Look At Me, D: Heltondale Dainty VI
Rider: Mrs J Rawden
CLASS 20 Riding Class for Mares 4 years old and upwards
1st LUNESDALE WARRIOR QUEEN FP4717 f2007
S: Greenholme Warrior, D: Lunesdale Zena
Rider: Miss A Metcalfe
2nd CASTLE HILL ROSE FP3615 f2001
S: Towerview Spirit of Joy, D: Townend Shadow
Rider: Miss C Savage
3rd LUNESDALE AURORA FP4437 f2006
S: Dalehead Glen, D: Lunesdale Lady Rebecca
Rider: Mrs B J Robinson
CLASS 21 Riding Class for Ponies 4 years old and upwards
Ridden by a boy or girl 13 years or under on the day of the show
1st GREENHOLME BUTTERCUP FP4566 f2007
S: Lunesdale Redstart, D: Heltondale May Dew VIII
Rider: Marianna Stephenson (13)
2nd LITTELTREE HEARTBREAKER FP71761G f2010
S: Murthwaite Mr Right, D: Pikestone Lady Dawn
Rider: Ellie Anderson (13)
3rd BARONSHILL BECKS FP70856G f2006
S: Bishopdale Duke, D: Baronshill Kate
Rider: Ellie Mitchell (12)
CLASS 22 Riding Class for Ponies 4 years old and upwards
Ridden by a boy or girl to be aged 14 or over and not to have attained their 18th birthday before 1 January in current year.
1st LUNESDALE WARRIOR QUEEN FP4717 f2007
S: Greenholme Warrior, D: Lunesdale Zena
Rider: Miss A Metcalfe (16)
2nd BRACKENBANK BOBBY FP70150G f2003
S: Tunstall Jake, D: Brackenbank Primrose
Rider: Miss J Waterhouse (16)
3rd WOLDS RED KITE FP4187 f2003
S: Underwoods Icarus, D: Wolds Laverock
Rider: Miss S Jackson (15)
CLASS 23 Ridden Veteran Class Mare or Gelding to be 15 years or over
1st LUDWORTH RUFUS FP50808G f1998
S: Ludworth Harry, D: Lownthwaite Vanity
Rider: Mrs A Ferrier
2nd LOWNTHWAITE BRAMBLE
S: Townend Samuel, D: Lownthwaite Star Blossom
Rider: Miss C Holliday
CLASS 24 Riding Class for Novice Stallions or Geldings 4 years old and upwards
1st BANKSGATE BRANDO FO71707G f2010
S: Banksgate Jackdaw, D: Townend Candytuft II
Rider: Mrs F Hoggarth
2nd WELLBROW NORMAN FP70463G f2004
S: Heltondale Norman, D: Wellbrow Polly Flinders
Rider: Ms L Younger
3rd LITTLETREE HEARTBREAKER FP71761G f2010
S: Murthwaite Mr Right, D: Pikestone Lady Dawn
Rider: Ellie Anderson
CLASS 25 Riding Class for Novice Mares 4 years old and upwards
1st WANSFELL ANZIN FP5197 f2009
S: Greenholme Aden, D: Wansfell Tanzin
Rider: Miss L Hogg
2nd TOWNEND APPLE BLOSSOM FP5299 f2010
S: Heltondale Bonzo Boy, D: Townend Blossom
Rider: Kate Watson
3rd HYNHOLME AMBER FP4674, f2007
D: Greenholme Warbler, D: Townend Jasmine
Rider: Mrs C H Robinson
CLASS 26 Driving Stallion, Mare or Gelding 4 years old and upwards
1st LOWNTHWAITE HEIDI FP4794 f2008
S: Peepings Raven, D: Lownthwaite Bramble
Mrs A W Bell
2nd GREENHOLME DILLON FP71412G f2009
S: Greenholme Yabadabadoo, D: Greenholme Adele
Miss C Simpson
CLASS 27 Cone Driving
1st Did not take place
CLASS 28 Dressage
28A BE 90 Test 95 (Senior)
1st MURTHWAITE LOOKS PROMISING FP71080G f2007
S: Murthwaite Look At Me, D: Heltondale Dainty VI
Rider: Mrs J Rawden
2nd LUNESDALE AURORA FP4437 f2006
S: Dalehead Glen, D: Lunesdale Lady Rebecca
Rider: Mrs B J Robinson
3rd LUDWORTH RUFUS FP50808G f1998
S: Ludworth Harry, D: Lownthwaite Vanity
Rider: Mrs A Ferrier
28B Preliminary 7 (Junior)
1st BARONSHILL BECKS FP70856G f2006
S: Bishopdale Duke, D: Baronshill Kate
Rider: Ellie Mitchell (12)
28C Introductory
1st HYNHOLME AMBER FP4674, f2007
D: Greenholme Warbler, D: Townend Jasmine
Rider: Mrs C H Robinson
2nd GREENHOLME DILLON FP71412G f2009
S: Greenholme Yabadabadoo, D: Greenholme Adele
Rider: Iza Pavlokova
3rd TOWNEND JASMINE FP3802 f2002
S: Drybarrows Duke, D: Sleddale Lib IV
Rider: Jack Nicholson
CLASS 29 Pony with the best set of feet (Shod)
1st BANKGATE VEMBER FP5174 f2009
S: Banksgate Jackdaw, D: Townend Candytuft II
A & E D Ashcroft. Farrier: Mr Alan Ashcroft
2nd KERBECK NIGHT SHADOW FP5200 f2009
S; Townend Huey, D: Hades Hill Blossom II
Mrs C H Robinson. Farrier: Mr D Gardner
3rd LOWNTHWAITE INARA FP4798 f2008
S: Peepings Raven, D: Lownthwaite Otto Again
Mrs C Wrigley. Farrier: Mr J Stalker
CLASS 30 Pony with the best set of feet (never been shod)
1st DRYBARROWS JESS II FP4292 f2005
S: Townend Rolo, D: Drybarrows June
Mr D C Thompson
2nd WELLBROW ROSEBUD FP4073 f2004
S: Heltondale Mountain Mist II, D: Wellbrow Rona
Mrs A Ferrier
3rd GREENHOLME GAMBLER FP72045G f2012
S: Greenholme Warrior, D: Greenholme Bonny
Mrs D Roberts-Jones
CLASS 31 Lead Rein
1st BLUEMOUNTAIN SHOW ME FP4953 f2008
S: Murthwaite Ice Man, D: Heltondale Dainty VII
Rider: Lewis Reynolds (5)
2nd CARROCK HEATHER FP4787 f2008
S: Castle Hill Bellman, D: Sleddale Wild Rose III
Rider: Zara Curry (9))
3rd KERBECK NIGHT SHADOW FP5200 f2009
S: Townend Huey, D: Hades Hill Blossom II
Rider: Keira Henstone (5)
CLASS 32 First Ridden
1st WOLDS RED KITE FP4187 f2005
S: Underwoods Icarus, D: Wolds Laverock
Rider: Georgina Mallinson (7)
2nd DARRENVALE DARCY FP3638 f2001
S: Sleddale Brown Prince, D: Townend Mountain Gypsy
Rider: Jill Hamilton (11)
3rd SCOTGATE MIDNIGHT REBEL FP51265G f2001
S: Underwoods Gideon, D: Branthwaite Dinkie
Rider: Georgia Ellis (12)
CLASS 33 Pairs Ridden
1st WOLDS RED KITE FP4187 f2003
S: Underwoods Icarus, D: Wolds Laverock
Rider: Miss S Jackson
and HARDENDALE LIBERTY FP3902 f2003
S: Bishopdale Duke, D: Moorhouse Rosie
Rider Miss N Jackson
2nd LOWNTHWAITE BRAMBLE
S: Townend Samuel, D: Lownthwaite Star Blossom
Rider: Miss C Holliday
and LOWNTHWAITE HEIDI FP4794 f2008
S: Peepings Raven, D: Lownthwaite Bramble
Rider: Mrs A W Bell
3rd CARROCK WHODATHOWTHIT FP70174G f2003
S: Lownthwaite Moonshadow, D: Townend Shadow
Rider: Miss Carrie-Ann Richardson
and DARRENVALE DARCY FP3638 f2001
S: Sleddale Brown Prince, D: Townend Mountain Gypsy
Rider: Emma Anderson
CLASS 34 Young Handlers
1st LITTLETREE HEARTBREAKER FP71761G f2010
S: Murthwaite Mr Right, D: Pikestone Lady Dawn
Handler: Ellie Anderson (13)
2nd SCOTGATE MIDNIGHT REBEL FP51265G f2001
S: Underwoods Gideon, D: Branthwaite Dinkie
Handler: Georgia Ellis (12)
3rd CARROCK HEATHER FP4787 f2008
S: Castle Hill Bellman, D: Sleddale Wild Rose III
Handler: Zara Curry (9)
CLASS 35 Young Judges
1st Megan Wilkinson (14)
2nd Myles Ellis (16)
3rd Georgia Ellis (12)
CLASS 36 Fancy Dress
1st SCOTGATE MIDNIGHT REBEL FP51265G f2001
S: Underwoods Gideon, D: Branthwaite Dinkie
Georgia Ellis
2nd CASTLE HILL ROSE FP3615 f2006
S: Towerview Spirit of Joy, D: Townend Shadow
Abby & Arron Cockbain
3rd TOWNEND SUGAR FP2897 f1996
S: Drybarrows Jeff, D: Townend Shula
Imogen Cockbain
CLASS 37 Horse Of The Year Show NPS/Baileys Horse Feeds Mountain & Moorland Ridden Pony Championship Qualifier
1st CASTLE HILL ROSE FP3615 f2001
S: Towerview Spirit of Joy, D: Townend Shadow
Rider: Miss C Savage
2nd HALTCLIFF BARLEY SUGAR FP71231G f2008
S: Heltondale Bonzo Boy, D: Townend Sugar II
Rider: Miss S Field
3rd LUNESDALE AURORA FP4437 f2006
S: Dalehead Glen, D: Lunesdale Lady Rebecca
Rider: Mrs B J Robinson
CHAMPIONSHIPS
Lakeland Cup Best Pony 2 years old and under
Champion LUNESDALE MOONLIGHT
Reserve RUNDALES TROOPER
Shawfell Silhouette Memorial Cup Champion Foal
GREENHOLME I'M THE LAD
FPS Challenge Cup Best Filly or Gelding of 3 years old
WELLBROW ELSIE
Farleton Trophy Champion Gelding of Classes 9 and 10
Champion LUNESDALE LORD
Reserve WELLBROW MOONSTONE
Alan Shuttleworth Trophy Champion Female Pony in Classes 1 3 and Class 11
Champion BANKSGATE VEMBER
Reserve DRYBARROWS DOT
The Tufton Silver Challenge Trophy Supreme Champion Pony
Champion BANKSGATE VEMBER
The Jim Bell Memorial Trophy Reserve Supreme Champion Pony
Reserve LUNESDALE WARRIOR QUEEN
The Sylvia Mary McCosh Memorial Breeder of the Champion Pony
Rose Bowl A & ED ASHCROFT
Heltondale Lucy X Cup Best Filly of 3 years old bred by a registered native heath breeder
WELLBROW ELSIE
McDonough Shield Oldest mare with own foal at foot
TOWNEND SUGAR
RIDDEN CHAMPIONSHIPS
The Greenfield Memorial Trophy Novice Ridden
Champion WANSFELL ANZIN
Reserve TOWNEND APPLE BLOSSOM
The Littletree Trophy Junior Ridden
Champion LUNESDALE WARRIOR QUEEN
Reserve GREENHOLME BUTTERCUP
The Carrock Pollyanna Trophy Open Ridden
Champion LUNESDALE WARRIOR QUEEN
Reserve CASTLE HILL ROSE
The Toby Tankard Champion Ridden
Champion LUNESDALE WARRIOR QUEEN
Reserve CASTLE HILL ROSE
NPS Silver Medal Rosettes
In Hand BANKSGATE VEMBER
Ridden LUNESDALE WARRIOR QUEEN
The Briar Trophy Best Turned Out
THORNBECK ANDREW