41st BREED SHOW FOR REGISTERED FELL PONIES
Saturday 10 August 2013
Judges
Classes 1 8 Mrs R Eastwood (Gowbarrow Ponies)
Classes 8 16 Mr RD Howe (Rundales Ponies)
Classes 17 20 & 34 Miss DJ Chadwick (Hedgethorpe Ponies)
Classes 21 - 23 & 34 Ms S Prior (Broxdown Ponies)
Classes 24 -25 Mr J Greener (Thornlaw & Kinkryhill Ponies)
Class 26 Miss J Garbutt
Classes 27 & 28 Mr A Smith (Bracklinn Ponies)
Classes 29 - 32 Mrs J Ward
Class 33 Mrs SC Morton (Lownthwaite Ponies)
Class 1 Mare 4 7 years old (Mare with foal at foot not eligible)
1st TOWNEND DAYDREAM FP4814 f2008
S: Castle Hill Bellman, D: Townend Dream
Mrs M Wilson
2nd TOWNEND FANTASY FP5094 f2009
S: Heltondale Bonzo Boy, D: Townend Bridie II
Mrs M Wilson
3rd BRACKENBANK GABRIELLA FP5000 f2009
S: Lownthwaite Gary, D: Brackenbank Sorrel
Mr & Mrs D Wilkinson
CLASS 2 Mare 8 years old and upwards (Mare with foal at foot not eligible)
1st MURTHWAITE DAWN CHORUS fp4288, F2005
S: Murthwaite Look At Me, D: Murthwaite Maydew
Mr TB Capstick
2nd LUNE VALLEY PETAL FP3893 f2003
S: Murthwaite Look At Me, D: Lune Valley Janice
Mr & Mrs B Mallinson
3rd CASTLE HILL LOTTY FP4042 f2004
S: Towerview Spirit of Joy, D: Heltondale Lotty
Mr RB Sutcliffe
CLASS 3 Mare 4 years old and upward with own filly foal at foot
1st WAVERHEAD JUBILEE FP3763 f2002
S: Lownthwaite Gary, D: Barbondale Petal
Miss B Bell
2nd CARLTONLIMA HARMONY FP3776 f2002
S: Heltondale Roamer II, D: Martindale Harmony
Mr & Mrs B Mallinson
3rd HELTONDALE DOLLY VIII FP3440 f2000
S: Tebay Campbell Ton Victor, D: Heltondale Bonny III
Mrs E McNay
CLASS 4 Filly Foal
1st WAVERHEAD BLACK BEAUTY f2013
S: Fitzview Dazzler, D: Waverhead Jubilee
Miss B Bell
2nd HARDENDALE SYMPHONY f2013
S: Hardendale Ray, D: Carltonlima Harmony
Mr & Mrs B Mallinson
3rd CARGENWATER FILLY f2013
S: Hardendale Ray, D: Heltondale Dolly VIII
Mrs E McNay
CLASS 5 Yearling Filly
1st STOCKLEYLANE LADY FP5780 F2012
S: Lunesdale Black Ice II, D: Wellbrow Biddy
Mr J Brougham
2nd WELLBROW FERGY FP5727 F2012
S: Wellbrow Rover, D: Wellbrow Lucky Gal
Ms J Stansfield
3rd GREENHOLME GEORGY GILR FP5664 f2012
S: Greenholme Diego, D: Greenholme Sasha
Mrs P Steeples
CLASS 6 Filly 2 years old
1st BRACKENBANK KATE FP5547 f2011
S: Lownthwaite Gary, D: Brackenbank Sorrel
Mr & Mrs D Wilkinson
2nd CARROCK SNOWDROP FP5484 f2011
S: Banksgate Johnny Doran, D: Townend Sugar
Mr JW Cockbain
3rd WAVERHEAD NANCY FP5485 f2011
S: Lownthwaite Gary, D: Waverhead Jewel IV
Miss B Bell
CLASS 7 Filly 3 years old
1st LUNESDALE BLACK DAHLIA FP5272 f2010
S: Lunesdale Warlord, D: Lunesdale Black Queen
Mr A W & Mrs C A Morland
2nd RACKWOOD MAGGIE MAY FP5345 f2010
S: Wellbrow Samson, D: Rackwood Maydew
Mrs EA Walker
3rd TOWNEND SKYLARK FP5315 f2010
S: Heltondale Bonzo Boy, D: Townend Sky
Mrs M Wilson
CLASS 8 Mare Progeny
1st BRACKENBANK SORREL
Brackenbank Kate, Brackenbank Ebony, Brackenbank Gabriella
Mr & Mrs D Wilkinson
2nd TOWNEND BRIDIE II
Townend Fantasy, Townend Fern, Townend Fanta
Mrs M Wilson, Mrs EM Whittam & Mr R Relph-Briggs
3rd RACKWOOD MAYDEW
Rackwood Maggie May, Rackwood Melody, Rackwood Hugo
Mrs EA Walker
CLASS 9 Gelding 4 7 years old
1st BRACKENBANK FLASH HARRY FP71155G* F2008
S: Murthwaite Look At Me, D: Brackenbank Rosie
Mr JM Rawlinson
2nd MURTHWAITE TONKA TOY FP71391G f2009
S: Murthwaite Look At Me, D: Murthwaite Meadowsweet (B)
Mrs AJ Batey
3rd WELLBROW MOONSTONE FP70788G f2006
S: Heltondale Mountain Mist II, D: Wellbrow Jade
Mrs M Donnan
CLASS 10 Gelding 8 years and upwards
1st MURTHWAITE SAKO .308 FP70510G f2004
S: Murthwaite Windrush, D: Murthwaite Black Magic
Mr TB Capstick
2nd BROXDOWN BARRACUS FP70581G f2005
S: Sunnybrowe Jack, D: Ludworth Mae
Mrs A Ferrier
3rd KERBECK SMUGGLERS FIRE FP51177G f2001
S: Peepings Enterprise, D: Sleddale Rosemary III
Mrs J Brain
CLASS 11 Mare 4 years old and upward with own colt foal at foot
1st RACKWOOD MELODY FP4418 f2006
S: Bishopdale Duke, D: Rackwood Maydew
Mrs EA Walker
2nd GREENHOLME WHITE ROSE FP4804 f2008
S: Greenholme Yabadabadoo, D: Greenholme Lilly
Misses RJ & BK Potter
3rd LUNESDALE LIMELIGHT FP3113 f1997
S: Lunedale Henry, D: Lunedale Darkie II
Mr JM Rawlinson
CLASS 12 Colt Foal
1st BIRKETTBANK PHANTOM f2013
S: Greenholme Elect, D: Carrock Princess
Mr R Relph-Briggs & Mrs EM Whittam
2nd MOLESIDE COLT f2013
S: Heltondale Mountain Mist II, D: Greenholme Sapphire
Mr D Welch
3rd THORNBECK DEXTER f2013
S: Lunesdale Mountain Song, D: Lunesdale Limelight
Mr JM Rawlinson
CLASS 13 Yearling Colt or Gelding
1st WAVERHEAD DYNAMITE FP7212C f2012
S: Lownthwaite Gary, D: Waverhead Poppy
Miss B Bell
2nd RACKWOOD HUGO FP72014G f2012
S: Brackenbank Amos, D: Rackwood Maydew
Mrs EA Walker
3rd LOWNTHWAITE PAT THE PONY FP72030G f2012
S: Underwoods Drummer, D: Lownthwiate Eden
Miss AW Morton
CLASS 14 Gelding 2 years old
1st DALEFOOT ROLO FP71934G f2011
S: Murthwaite Wanted Man, D: Dalefoot Bryna
Miss B Potter
2nd INGLEGARTH OSCAR FP71955G f2011
S: Inglegarth Renaissance, D: Inglegarth Celebrity
Miss S M Smith
CLASS 15 Gelding 3 years old
1st DARRENVALE BAILEY FP71728G f2010
S: Hesket Jock, D: Darrenvale Storm Girl
Miss V Lee
2nd LUNESDALE MOUNTAIN SONG FP71634G f2010
S: Lunesdale Tarquin, D: Greenholme Keely
Miss Allie Slack
CLASS 16 Stallion Progeny
1st MURTHWAITE LOOK AT ME
Murthwaite Alice, Murthwaite Dawn Chorus, Murthwaite Prime Suspect
Mr TB Capstick
2nd PEEPINGS RAVEN
Lownthwaite Inara, Lownthwaite Heidi, Lownthwaite Eden
Miss AW Morton & Mrs C Wrigley
3rd LOWNTHWAITE GARY
Waverhead Jubilee, Waverhead Nancy, Waverhead Dynamite
Miss B Bell
CLASS 17 Riding Class for Stallions or Geldings 4 years old and upwards
1st ROSEFELL T REG FP71503G f2009
S: Murthwaite Mr Right, D: Bybeck Cherry Blossom
Rider: Miss A Robinson
2nd DARRENVALE TYBALT FP70442G f2004
S: Murthwaite Mr Right, D: Bybeck Cherry Blossom
Rider: Miss C Dawson
3rd BROXDOWN BARRACUS FP70581G f2005
S: Sunnybrowe Jack, D: Ludworth Mae
Rider: Mrs A Ferrier
CLASS 18 Riding Class for Mares 4 years old and upwards
1st LITTLETREE CORNELIA FP4423 f2006
S: Littletree Bodini, D: Lunesdale Columbine
Rider: Miss K Bowling
2nd LUNEDALE WARRIOR QUEEN FP4717 f2007
S: Greenholme Warrior, D: Lunesdale Zena
Rider: Miss A Metcalfe
3rd CASTLE HILL ROSE FP3615 f2001
S: Towerview Spirit of Joy, D: Townend Shadow
Rider: Miss C Savage
CLASS 19 Riding Class for Ponies 4 years old and upwards
Ridden by a boy or girl 13 years or under on the day of the show
1st SERVERNVALE HEREWARD FP70958G* f2007
S: Greenholme Warbler, D: Bishopdale Bramble
Rider: Miss A Pethybridge (13)
CLASS 20 Riding Class for Ponies 4 years old and upwards
Ridden by a boy or girl to be aged 14 or over and not to have attained their 18th birthday before 1 January in current year.
1st LUNEDALE WARRIOR QUEEN FP4717 f2007
S: Greenholme Warrior, D: Lunesdale Zena
Rider: Miss A Metcalfe (15)
2nd HELTONDALE BONNY LASS VI FP4580 f2007
S: Murthwaite Look At Me, D: Heltondale Bonny III
Rider: Miss N Jackson (16)
3rd DALEWIN LIBERTY FP4896 f2008
S: Lunesdale Tarquin, D: Dalewin Amy
Rider: Miss B Dent (18)
CLASS 21 Ridden Veteran Class Mare or Gelding to be 18 years or over
1st MURTHWAITE BROWN GIRL FP1838 f1989
S: Heltondale Hero, D: Foggy Gill Brenda
Rider Miss N Frith-Williams
CLASS 22 Riding Class for Novice Stallions or Geldings 4 years old and upwards
1st RACKWOOD DUKE FP71472G* f2009
S: Stennerskeugh Bonny Lad, D: Rackwood Blossom
Rider: Miss N Roe
2nd TOWNEND TALISMAN FP70975G f2007
S: Castle Hill Bellman, D: Townend Truth
Rider: Miss A Kinsella
3rd WANSFELL WANDARIN FP71342G f2008
S: Greenholme Look At Me, D: Wansfell Ruby
Rider: Mrs L Bamforth
CLASS 23 Riding Class for Novice Mares 4 years old and upwards
1st LOWNTHWAITE INARA FP4798 f2008
S: Peepings Raven, D: Lownthwaite Otto Again
Rider: Mrs C Wrigley
2nd FARLETON FERN FP4918 f2008
S: Castle Hill Bellman, D: Townend Dusk II
Rider: Miss A Robinson
3rd CARROCK HEATHER FP4787 f2008
S: Castle Hill Bellman, D: Sleddale Wild Rose III
Rider: Ms S Dickson
CLASS 24 Driving Stallion, Mare or Gelding 4 years old and upwards
1st MURTHWAITE SAKO .308 FP70510G f2004
S: Murthwaite Windrush, D: Murthwaite Black Magic
Miss C Savage
2nd TYNEBANK DANNY BOY FP70880G f2006, TYNEBANK BROWN BOBBY FP71046G F2007 & MURTHWAITE TONKA TOY FP71391G f2009
S: Greenholme Little John, D: Greenholme Lizzy S: Murthwaite Look At Me, D: Murthwaite Meadowsweet (B)
Mrs J Parkinson
CLASS 25 Cone Driving
1st TYNEBANK DANNY BOY FP70880G f2006, TYNEBANK BROWN BOBBY FP71046G F2007 & MURTHWAITE TONKA TOY FP71391G f2009
S: Greenholme Little John, D: Greenholme Lizzy S: Murthwaite Look At Me, D: Murthwaite Meadowsweet (B)
Mrs J Parkinson
CLASS 26 Dressage
26A Preliminary 7 (Senior)
1st BLACK PRINCE BOBBY FP70596G f2005
S: Murthwaite Black Bobby, D: Greenholme Jewel
Rider: Miss E Wilkinson
2nd LUNESDALE AURORA FP4437 f2006
S: Dalehead Glen, D: Lunesdale Lady Rebecca
Rider: Mrs J Robinson
3rd = WELLBROW NORMAN FP70463G f2004
S: Heltondale Norman, D: Wellbrow Polly Flinders
Rider: Ms L Younger
3rd = DENE DECORIS FP3330 f1999
S: Waverhead Prince II, D: Dene Damaris
Rider: Miss S Pringle
26B Preliminary 7 (Junior)
1st INGLEGARTH PANDORA FP4857 f2008
S: Inglegarth Premier, D: Greenholme Pauline
Rider Natalie Andrews (17)
26C Introductory
1st = KERBECK FIRE PHANTOM FP70820G* f2006
S: Thornbeck Diego, D: Kerbeck Night Mystique
  Ms D Raine
1st = LUNE VALLEY PETAL FP3893 f2003
S: Murthwaite Look At Me, D: Lune Valley Janice
Mr & Mrs B Mallinson
3rd= BRUNSWYKE MAIGOLD FP4751 f2008
S: Waverhead Dazzler II, D:Brunswyke Misty Rose
Mrs R Littlejohn
3rd= WANSFELL WANDARIN FP71342G f2008
S: Greenholme Look At Me, D: Wansfell Ruby
Rider: Mrs L Bamforth
CLASS 27 Pony with the best set of feet (Shod)
1st TOWNEND EDEN FP4026 f2004
S: Castle Hill Bellman, D: Townend Candy
Mrs M Wilson, Farrier Mr J Newhouse
2nd RACKWOOD MAGGIE MAY FP5345 f2010
S: Wellbrow Samson, D: Rackwood Maydew
Mrs EA Walker, Farrier: Mr J Brannen
3rd TOWNEND FERN FP4216 f2005
S: Heltondale Bonzo Boy, D: Towend Bridie II
Mr R Relph-Briggs & Mrs EM Whittam, Farrier: Mr A Ashcroft DWCF
CLASS 28 Pony with the best set of feet (never been shod)
1st TOWNEND SKYLARK FP5315 f2010
S: Heltondale Bonzo Boy, D: Townend Sky
Mrs M Wilson
2nd LOWNTHWAITE LOTTO FP5455 f2011
S: Wellbrow Ron, D: Lownthwaite Otto Again
Mrs C Wrigley
3rd DENE DECORIS FP3330 f1999
S: Waverhead Prince II, D: Dene Damaris
Miss S Pringle
CLASS 29 Lead Rein
1st WOLDS RED KITE FP4187 f2005
S: Underwoods Icarus, D: Wolds Laverock
Rider: Miss G Mallinson (6)
2nd KERBECK NIGHT SONNET FP1883 f1990
S: Frizington Duke, D: Sleddale Rosemary III
Rider: Miss Z Curry (7)
3rd KERBECK NIGHT WHISPER FP3970 f2003
S: Townend Huey, D: Kerbeck Night Serenade
Rider: Miss K Henstone (4)
CLASS 30 First Ridden
1st BRACKENBANK EBONY FP4780 f2008
S: Tunstall Jake, D: Brackenbank Sorrel
Rider: Miss M Wilkinson (13)
2nd WOLDS RED KITE FP4187 f2005
S: Underwoods Icarus, D: Wolds Laverock
Rider: Miss S Jackson (14)
CLASS 31 Young Handlers
1st KERBECK NIGHT SONNET FP1883 f1990
S: Frizington Duke, D: Sleddale Rosemary III
Handler: Miss Z Curry (7)
2nd BROXDOWN BARRACUS FP70581G f2005
S: Sunnybrowe Jack, D: Ludworth Mae
Handler: Miss A Cussons (16)
3rd BRACKENBANK GABRIELLA FP5000 f2009
S: Lownthwaite Gary, D: Brackenbank Sorrel
Handler: Miss M Wilkinson (13)
CLASS 32 Young Judges
1st Annabelle Pethybridge (13)
2nd Megan Wilkinson (13)
CLASS 33 Fancy Dress
1st KERBECK NIGHT WHISPER FP3970 f2003
S: Townend Huey, D: Kerbeck Night Serenade
Miss K Henstone
2nd TOWNEND SUGAR FP2897 f1996
S: Drybarrows Jeff, D: Townend Shula
The Cockbains
3rd DARRENVALE DARCY FP3638 f2001
S: Sleddale Brown Prince, D: Townend Mountain Gypsy
Miss J Hamilton
CLASS 34 Horse Of The Year Show NPS/Baileys Horse Feeds Mountain & Moorland Ridden Pony Championship Qualifier
1st MURTHWAITE WINDRUSH FP51201C* f2001
S: Murthwaite Bross, D: Greenholme Jess
Rider: Ms S Wheway
2nd GREENHOLME WARBLER FP70489C* f2004
S: Linnel Reynard, D: Tebay Duchess
Rider: Mr T Clynes
3rd CASTLE HILL ROSE FP3615 f2001
S: Towerview Spirit of Joy, D: Townend Shadow
Rider: Miss C Savage
CHAMPIONSHIPS
Lakeland Cup Best Pony 2 years old and under
Champion WAVERHEAD BLACK BEAUTY
Reserve BRACKENBANK KATE
Shawfell Silhouette Memorial Cup Champion Foal
WAVERHEAD BLACK BEAUTY
FPS Challenge Cup Best Filly or Gelding of 3 years old likely to make a good riding type
LUNESDALE BLACK DAHLIA
Farleton Trophy Champion Gelding of Classes 9 and 10
Champion MURTHWAITE SAKO .308
Reserve BRACKENBANK FLASH HARRY
Alan Shuttleworth Trophy Champion Female Pony in Classes 1 3 and Class 11
Champion WAVERHEAD JUBILEE
Reserve TOWNEND DAYDREAM
The Tufton Silver Challenge Trophy Supreme Champion Pony
Champion LUNESDALE BLACK DAHLIA
The Jim Bell Memorial Trophy Reserve Supreme Champion Pony
Reserve WAVERHEAD BLACK BEAUTY
The Sylvia Mary McCosh Memorial Breeder of the Champion Pony
Rose Bowl Mr & Mrs A W Morland
Heltondale Lucy X Cup Best Filly of 3 years old bred by a registered native heath breeder
LUNESDALE BLACK DAHLIA
McDonough Shield Oldest mare with own foal at foot
LUNESDALE LIMELIGHT
Packway Bellman Trophy Severnvale Hereward
RIDDEN CHAMPIONSHIPS
The Greenfield Memorial Trophy Novice Ridden
Champion RACKWOOD DUKE
Reserve TOWNEND TALISMAN
The Littletree Trophy Junior Ridden
Champion LUNESDALE WARRIOR QUEEN
Reserve HELTONDALE BONNY LASS VI
The Carrock Pollyanna Trophy Open Ridden
Champion LITTLETREE CORNELIA
Reserve LUNESDALE WARRIOR QUEEN
The Toby Tankard Champion Ridden
Champion LUNESDALE WARRIOR QUEEN
Reserve RACKWOOD DUKE
NPS Silver Medal Rosettes
In Hand LUNESDALE BLACK DAHLIA
Ridden LUNESDALE WARRIOR QUEEN
The Briar Trophy Best Turned Out
RACKWOOD DUKE