40th BREED SHOW FOR REGISTERED FELL PONIES
Saturday 11 August 2012
Judges
Classes 1 8 Mr M R Goddard (Bewcastle Ponies)
Classes 8 16 Mrs H Jones (Tarnbeck Ponies)
Classes 17 20 & 33 Mrs S C Morton (Lownthwaite Ponies)
Classes 21 - 23 Miss J Williamson (Tarnbeck Ponies)
Class 26 Mrs A Chappelhow
Classes 27 & 28 Mr A Dawson
Classes 29 - 32 Miss B Bell (Waverhead Ponies)
Class 34 Miss J Williamson & Miss B Bell
Class 1 Mare 4 7 years old (Mare with foal at foot not eligible)
1st GREENHOLME BUTTERCUP FP4566 f2007
S: Lunesdale Redstart, D: Heltondale May Dew VIII
Miss R L Morland
2nd MURTHWAITE DAWN CHORUS FP4288 f2005
S: Murthwaite Look At Me, D: Murthwaite Maydew
Mr T B Capstick
3rd TOWNEND DAYDREAM FP4814 f2008
S: Castle Hill Bellman, D: Townend Dream
Mrs M Wilson
CLASS 2 Mare 8 years old and upwards (Mare with foal at foot not eligible)
1st RACKWOOD MAGIC FP3486 f2000
S: Heltondale Bonzo Boy, D: Rackwood Dawn
Mrs E A Walker
2nd BRACKENBANK ROMANY FP3006 f1997
S: Waverhead Prince II, D: Brackenbank Mayblossom
Mr & Mrs D Wilkinson
3rd KERBECK NIGHT WHISPER FP3970 f2003
S: Townend Huey, D: Kerbeck Night Serenade
Mrs C H Robinson & Ms G M Callister
CLASS 3 Mare 4 years old and upward with own filly foal at foot
1st HELTONDALE BONNY GIRL FP3595 f2001
S: Tebay Campbell Ton Victor, D: Heltondale Bonny III
Mr T B Capstick
2nd LUNESDALE LIMELIGHT FP3113 f1997
S: Lunesdale Henry, D: Lunesdale Darkie II
Mr J M Rawlinson
3rd RACKWOOD BLOSSOM FP3992 f2004
S: Bishopdale Duke, D: Rackwood Magic
Mrs E A Walker
CLASS 4 Filly Foal
1st THORNBECK CRACKER FP5644 f2012
S: Brackenbank Flash Harry, D: Lunesdale Limelight
Mr J M Rawlinson
2nd MURTHWAITE FILLY FOAL f2012
S: Murthwaite Timothy, D: Heltondale Bonny Girl
Mr T B Capstick
3rd RACKWOOD GRACE f2012
S: Brackenbank Amos, D: Rackwood Blossom
Mrs E A Walker
CLASS 5 Yearling Filly
1st CARROCK SNOWDROP FP5484 f2011
S: Banksgate Johnny Doran, D: Townend Sugar
Mr J W Cockbain
2nd BRACKENBANK KATE FP5547 f2011
S: Lownthwaite Gary, D: Brackenbank Sorrel
Mr & Mrs D Wilkinson
3rd RACKWOOD FRANCESCA FP5441 f2011
S: Brackenbank Amos, D: Rackwood Dawn
Mrs E A Walker
CLASS 6 Filly 2 years old
1st LUNESDALE BLACK DAHLIA FP5272 f2010
S: Lunesdale Warlord, D: Lunesdale Black Queen
Mr A W & Mrs C A Morland
2nd GREENHOLME QUEEN BEA FP5337 f2010
S: Greenholme Look At Me, D: Greenholme Whisper
Mr P Ward-Burton
3rd THORNBECK AMY FP5228 f2010
S: Greenholme Heather Mist, D: Lunesdale Limelight
Mr J M Rawlinson
CLASS 7 Filly 3 years old
1st TOWNEND FANTASY FP5094 f2009
S: Heltondale Bonzo Boy, D: Townend Bridie II
Mrs M Wilson
2nd BRUNSWYKE EBONY FP5054 f2009
S: Lownthwaite Gary, D: Lunesdale Penny Black
Mrs R Littlejohn
3rd SEVERNVALE JASMINE FP5109 f2009
S: Severnvale Denzil, D: Baronshill Ariel
Mr G Guy
CLASS 8 Mare Progeny
1st RACKWOOD MAGIC
Rackwood Princess, Rackwood Blossom, Rackwood Black Magic
Mrs E A Walker
2nd TOWNEND SUGAR
Carrock Snowdrop, Carrock Juno, Carrock Stormbreaker
Mr J W Cockbain
3rd BRACKENBANK SORREL
Brackenbank Kate, Brackenbank Pearl, Brackenbank Gabriella
Mr & Mrs D Wilkinson
CLASS 9 Gelding 4 7 years old
1st GREENHOLME BELTER FP70929F* f2007
S: Greenholme Look At Me, D: Greenholme Susan
Miss H Lightfoot
2nd LINNEL FROSTIE FP71217G f2008
S: Lunesdale Redstart, D: Linnel Fair Surprise
Mrs J A Rogers
3rd WELLBROW ALFRED FP70969G f2007
S: Wellbrow Leo, D: Wellbrow Nora
Miss S Pringle
CLASS 10 Gelding 8 years and upwards
1st WANSFELL TOBIAS FP70124G f2002
S: Heltondale Ted, D: Wansfell Tanya
Miss H Mawrey
2nd CARROCK WHODATHOWTIT FP70174G f2003
S: Lownthwaite Moonshadow, D: Townend Sugar
Miss C Richardson
3rd GUARDS JOSEPH FP533G f1987
S: Waverhead Prince II, D: Guards Joanne
Ms S Wardle
CLASS 11 Mare 4 years old and upward with own colt foal at foot
1st LOWNTHWAITE EDEN FP3831 f2002
S: Peepings Raven, D: Lownthwaite Lace
Miss A W Morton
2nd BRACKENTHWAITE KHANDI FP4645 f2007
S: Drybarrows Rusty, D: Brackenthwaite Ebonnie
Mrs R Douglas
CLASS 12 Colt Foal
1st BRACKENTHWAITE RADAR FP72025C f2012
S: Waverfoot Jack-The-Lad, D: Brackenthwaite Khandi
Mrs R Douglas
2nd LOWNTHWAITE PAT f2012
S: Underwoods Drummer, D: Lownthwaite Eden
Miss A W Morton
CLASS 13 Yearling Colt or Gelding
1st WELLBROW EDWIN FP71962C f2011
S: Wellbrow Leo, D: Wellbrow Peggy
Ms Z Marsden
2nd BANKSGATE BRONCO FP71982C f2011
S: Banksgate Jackdaw, D: Townend Candytuft II
A & E D Ashcroft
3rd LUNESDALE DAN MATHEWS FP71932C f2011
S: Lunesdale Tarquin, D: Lunesdale Gypsy Queen
Mrs C A Morland
CLASS 14 Gelding 2 years old
1st LUNESDALE MOUNTAIN SONG FP71634G f2010
S: Lunesdale Tarquin, D: Greenholme Keely
Mr J M Rawlinson
2nd LUNESDALE MOUNTAIN GOLD FP71635G f2010
S: Lunesdale Tarquin, D: Lunesdale Lady Rebecca
Mr A W & Mrs C A Morland
3rd STENNERSKEUGH GREGORY FP71694G f2010
S: Lunesdale Tarquin, D: Foggy Gill Rosy (B)
Miss E V Barnes
CLASS 15 Gelding 3 years old
1st MURTHWAITE TONKA TOY FP71391G f2009
S: Murthwaite Look At Me, D: Murthwaite Meadowsweet (B)
Mrs A J Batey
2nd WELLBROW CHIEF FP71497G f2009
S: Heltondale Mountain Mist II, D: Heltondale Lucky Girl V
Ms H Martin
3rd SALISBURY FREDDIE FP71378G f2009
S: Greenholme Warrior, D: Greenholme Vicky
Mr E A Marshall
CLASS 16 Stallion Progeny
1st HELTONDALE BONZO BOY
Rackwood Magic, Townend Fantasy, Carrock Juno
Mrs M Wilson
2nd HELTONDALE MOUNTAIN MIST II
Wellbrow Elsie, Wellbrow Express, Wellbrow Chief
Mrs M Thorpe
3rd LOWNTHWAITE GARY
Brackenbank Kate, Brackenbank Pearl, Brackenbank Gabriella
Mr & Mrs D Wilkinson
CLASS 17 Riding Class for Stallions or Geldings 4 years old and upwards
1st LITTLETREE BOLD IMPRESSION FP70823G* f2006
S: Littletree Bodini, D: Stennerskeugh Frances II
Ms S McStein, Rider Ms N Speak
2nd SEVERNVALE GREY BOBBY FP50712C* f1997
S: Heltondale Bobby, D: Greenholme Kitsey
Mr G Guy & Mr P Metcalfe, Rider Miss A Robinson
3rd MURTHWAITE MR RIGHT FP70853C* f2006
S: Murthwaite Look At Me, D: Murthwaite Fern
Mrs J Crane, Rider Miss H Reynolds
CLASS 18 Riding Class for Mares 4 years old and upwards
1st LUNESDALE AURORA FP4437 f2006
S: Dalehead Glen, D: Lunesdale Lady Rebecca
Mr & Mrs P Metcalfe, Rider Mrs J Robinson
2nd KERBECK NIGHT WHISPER FP3970 f2003
S: Townend Huey, D: Kerbeck Night Serenade
Mrs C H Robinson & Ms G M Callister, Rider Mrs C H Robinson
3rd GRAYSONS POLLY PERKINS FP3580 f2001
S: Townend Duke III, D: Tunstall Polly
Mrs H Kirkham, Rider Miss H Stead
CLASS 19 Riding Class for Ponies 4 years old and upwards
Ridden by a boy or girl 13 years or under on the day of the show
No Entries
CLASS 20 Riding Class for Ponies 4 years old and upwards
Ridden by a boy or girl to be aged 14 or over and not to have attained their 18th birthday before 1 January in current year.
1st LITTLETREE BOLD IMPRESSION FP70823G* f2006
S: Littletree Bodini, D: Stennerskeugh Frances II
Ms S McStein, Rider Natalie Speak (16)
2nd LUNESDALE AURORA FP4437 f2006
S: Dalehead Glen, D: Lunesdale Lady Rebecca
Mr & Mrs P Metcalfe, Rider Anna Metcalfe (14)
3rd GRAYSONS POLLY PERKINS FP3580 f2001
S: Townend Duke III, D: Tunstall Polly
Mrs H Kirkham, Rider Holly Stead (17)
CLASS 21 Ridden Veteran Class Mare or Gelding to be 18 years or over
1st ORTON HALL DUSKY FP2495 f1993
S: Heltondale Ted, D: Foggy Gill Dapper
Mrs D J Slack, Rider Miss E Exley
2nd GUARDS JOSEPH FP533G f1987
S: Waverhead Prince II, D: Guards Joanne
Ms S Wardle, Rider Ms S Wardle
3rd MURTHWAITE BROWN GIRL FP1838 f1989
S: Heltondale Hero, D: Foggy Gill Brenda
Ms N Frith-Williams, Rider Miss N Frith-Williams
CLASS 22 Riding Class for Novice Stallions or B202Geldings 4 years old and upwards
1st HALTCLIFF BARLEY SUGAR FP71231G f2008
S: Heltondale Bonzo Boy, D: Townend Sugar II
Mrs S Field, Rider Miss Sarah Field
2nd GREENHOLME BELTER FP70929F* f2007
S: Greenholme Look At Me, D: Greenholme Susan
Miss H Lightfoot, Rider Miss H Lightfoot
3rd WELLBROW NORMAN FP70463G f2004
S: Heltondale Norman, D: Wellbrow Polly Flinders
Ms L Younge, Rider Ms L Younger
CLASS 23 Riding Class for Novice Mares 4 years old and upwards
1st DALEWIN LIBERTY FP4896 f2008
S: Lunesdale Tarquin, D: Dalewin Amy
Miss B Dent, Rider Miss B Dent
2nd LUNESDALE WARRIOR QUEEN FP4717 f2007
S: Greenholme Warrior, D: Lunesdale Zena
Mrs B J Robinson, Rider Miss A Robinson
3rd LOWNTHWAITE FLICKA II FP5396 f2006
S: Peepings Raven, D: Lownthwaite Otto Again
Mrs S C Morton, Rider Miss A W Morton
CLASS 24 Driving Stallion, Mare or Gelding 4 years old and upwards
No Entries
CLASS 25 Cone Driving
No Entries
CLASS 26 Dressage
26A Preliminary 7 (Senior)
1st GREENHOLME CLYDE FP71187C* f2008
S: Greenholme Little John, D: Heltondale Poppy
Mrs B Metcalge & Mrs M D'Arcy, Rider Mrs J Robinson
2nd CARROCK WHODATHOWTIT FP70174G f2003
S: Lownthwaite Moonshadow, D: Townend Sugar
Miss C Richardson, Rider Miss C Richardson
3rd GUARDS JOSEPH FP533G f1987
S: Waverhead Prince II, D: Guards Joanne
Ms S Wardle, Rider Ms S Wardle
26B Preliminary 7 (Junior)
1st SEVERNVALE GREY BOBBY FP50712C* f1997
S: Heltondale Bobby, D: Greenholme Kitsey
Mr G Guy & Mr P Metcalfe, Rider Alex Robinson (17)
2nd INGLEGARTH PANDORA FP4857 f2008
S: Inglegarth Premier, D: Greenholme Pauline
Mrs Y Marsden, Rider Natalie Andrews (17)
26C Introductory
1st STENNERSKEUGH BONNY LAD FP51156C* f2000
S: Towerview Spirit of Joy, D: Adamthwaite Amanda
Miss A Richardson, Rider Miss A Richardson
2nd LOWNTHWAITE INARA FP4798 f2008
S: Peepings Raven, D: Lownthwaite Otto Again
Mrs C Wrigley, Rider Mrs C Wrigley
CLASS 27 Pony with the best set of feet (Shod)
1st GUARDS JOSEPH FP533G f1987
S: Waverhead Prince II, D: Guards Joanne
Ms S Wardle, Farrier Ms S Brown
2nd TOWNEND FANTASY FP5094 f2009
S: Heltondale Bonzo Boy, D: Townend Bridie II
Mrs M Wilson, Farrier Mr J Newhouse
3rd LOWNTHWAITE INARA FP4798 f2008
S: Peepings Raven, D: Lownthwaite Otto Again
Mrs C Wrigley, Farrier Mr C Tyson
CLASS 28 Pony with the best set of feet (never been shod)
1st MURTHWAITE TONKA TOY FP71391G f2009
S: Murthwaite Look At Me, D: Murthwaite Meadowsweet (B)
Mrs A J Batey
2nd DRUMMERSDALE LIMITED EDITION FP5289 f2010
S: Burnhead Henry, D: Restar Tamzin Maria
Mrs E Pringle
3rd HILLHEAD EMMA II FP4531 f2006
S: Murthwaite Black Bobby, D: Hillhead Jean
Mrs H J Gallagher
CLASS 29 Lead Rein
1st TOWNEND MAYDAWN II FP3721 f2002
S: Lownthwaite Moonshadow, D: Townend Dawn III
Mrs R Williams, Rider Erin Brown (9)
CLASS 30 First Ridden
1st ABERVALE BRENIN FP70582G* f2005
S: Underwoods Icarus, D: Clarmount Lady Rose
Miss L G Craven, Rider Joseph Craven (10)
CLASS 31 Young Handlers
1st BRACKENBANK GYPSY III FP4421 f2006
S: Murthwaite Look At Me, D: Brackenbank Mayblossom
Mr & Mrs D Wilkinson, Handler Megan Wilkinson (12)
2nd HILLHEAD DANIELLE FP3544 f2000
S: Townend Dandy, D: Hillhead Trixie
Mr E A Marshall, Handler Emma Macdonald (11)
3rd ORTON HALL DUSKY FP2495 f1993
S: Heltondale Ted, D: Foggy Gill Dapper
Mrs D J Slack, Handler Emily Exley (14)
CLASS 32 Young Judges
1st Megan Wilkinson (12)
2nd Emily Exley (14)
CLASS 32 Fancy Dress
1st STENNERSKEUGH BONNY LAD FP51156C* f2000
S: Towerview Spirit of Joy, D: Adamthwaite Amanda
Miss A Richardson, Rider Miss A Richardson
CLASS 33 Horse Of The Year Show NPS/Baileys Horse Feeds Mountain & Moorland Ridden Pony Championship Qualifier
1st LUNESDALE AURORA FP4437 f2006
S: Dalehead Glen, D: Lunesdale Lady Rebecca
Mr & Mrs P Metcalfe, Rider Mrs J Robinson
2nd ABERVALE BRENIN FP70582G* f2005
S: Underwoods Icarus, D: Clarmount Lady Rose
Miss L G Craven, Rider Miss L G Craven
3rd TOWNEND PROMISE FP70666G f2005
S: Castle Hill Bellman, D: Townend Truth
Mrs S Field, Rider Ms Sarah Field
CHAMPIONSHIPS
Lakeland Cup Best Pony 2 years old and under
Champion LUNESDALE BLACK DAHLIA
Reserve
LUNESDALE MOUNTAIN SONG
Shawfell Silhouette Memorial Cup Champion Foal
BRACKENTHWAITE RADAR
FPS Challenge Cup Best Filly or Gelding of 3 years old likely to make a good riding type
TOWNEND FANTASY
Farleton Trophy Champion Gelding of Classes 9 and 10
Champion WANSFELL TOBIAS
Reserve GREENHOLME BELTER
Alan Shuttleworth Trophy Champion Female Pony in Classes 1 3 and Class 11
Champion GREENHOLME BUTTERCUP
Reserve MURTHWAITE DAWN CHORUS
The Tufton Silver Challenge Trophy Supreme Champion Pony
Champion LUNESDALE AURORA
The Jim Bell Memorial Trophy Reserve Supreme Champion Pony
Reserve GREENHOLME BUTTERCUP
The Sylvia Mary McCosh Memorial Breeder of the Champion Pony
Rose Bowl Mr & Mrs A W Morland
Heltondale Lucy X Cup Best Filly of 3 years old bred by a registered native heath breeder
LUNESDALE NUTMEG
McDonough Shield Oldest mare with own foal at foot
LUNESDALE LIMELIGHT
RIDDEN CHAMPIONSHIPS
The Greenfield Memorial Trophy Novice Ridden
Champion HALTCLIFF BARLEY SUGAR
Reserve DALEWIN LIBERTY
The Littletree Trophy Junior Ridden
Champion LITTLETREE BOLD IMPRESSION
Reserve LUNESDALE AURORA
The Carrock Pollyanna Trophy Open Ridden
Champion LUNESDALE AURORA
Reserve LITTLETREE BOLD IMPRESSION
The Toby Tankard Champion Ridden
Champion LUNESDALE AURORA
Reserve LITTLETREE BOLD IMPRESSION
NPS Silver Medal Rosettes
In Hand GREENHOLME BUTTERCUP
Ridden LUNESDALE AURORA
The Briar Trophy Best Turned Out
INGLEGARTH PANDORA
Veteran Gelding Shield Oldest Ridden Gelding
GUARDS JOSEPH