MESG Fell Spring Show
Bury Farm, Slapton
18th April 2010
Judges:
Miss Judith Williamson (Classes 1,2,3,7,9,10,14)
Mrs Gwen Williamson (Classes 4,5,6,8,11,12,13)
Ms Debbie Spears (Classes 16,17,18,22,23,24)
Miss Denise Aylmer-Aylmore (Classes 19,20,21)
Miss Mary Longsdon (Class 15)
In-hand
1 Stallions
1st Banksgate Mazeppa
2nd Severnvale Ivor
2 Youngstock
1st Richmond Benjamin (best yearling)
2nd Richmond Affra
3rd Linnel Whistler
4th Townend Charm II
5th Severnvale Jasmin
6th Wolds Merlin
3 Broodmares
1st Severnvale Gypsy Rose
4 Mares
1st Ludworth Donna
2nd Roddlesworth Dot
3rd Shirdleyhill Tara
4th Severnvale Grace
5th Llancloudy Jezebel
6th Bracklinn Maggie
5 Geldings
1st Ffrethi Commodore
2nd Lunesdale Knight Music
3rd Drybarrows Boxer
4th Sunnybrowe Josh
5th Lownthwaite Ross
6th Cargenwater Dancing Darius
6 Veterans
1st Sunnybrowe Josh
2nd Townend Hamish II
3rd Hades Hill Fay II
4th Clandon Gabriella (best pony 20 24 years)
5th Heltondale Ruby III
6th Clandon Gabriella II
7 Pairs
1st Bracklinn Maggie and Llancloudy Jezebel
2nd Clandon Gabriella and Clandon Gabriella II
15 Young Handler
1st Aylestone The Merrie Monk
2nd Townend Hamish III
3rd Sunnybrowe Josh
26 Handy Pony in-hand
1st Holling King
2nd Sunnybrowe Josh
3rd Llancloudy Cosmos
4th Bracklinn Maggie
Ridden
8 Stallion
No Entries
9 Mares
1st Ludworth Donna
2nd Shirdleyhill Tara
3rd Lathomdale Lottie
4th Meres Julie-Anne
5th Aylestone Chamelee
10 Geldings
1st Townend Hamish II
2nd Ffrethi Commodore
3rd Brackenbank Ronan
4th Drybarrows Boxer
5th Cargenwater Dancing Darius
6th Aylestone The Merrie Monk
11 Veterans
1st Townend Hamish II
2nd Heltondale Ruby III
3rd Clandon Gabriella (best pony 20 24 years)
12 Traditional Ridden Mares
1st Ludworth Donna
2nd Shirdleyhill Tara
3rd Hades Hill Fay II
4th Meres Julie-Anne
5th Clandon Gabriella
6th Clandon Gabriella II
13 Traditional Ridden Stallions & Geldings
1st Drybarrows Boxer
2nd Ffrethi Commodore
3rd Cargenwater Dancing Darius
4th Aylestone The Merrie Monk
14 Ridden Pairs
1st Ffrethi Commodore & Shirdleyhill Tara
16 Child under 10 years Lead Rein
No Entries
17 Child 8 16 years
1st Aylestone The Merrie Monk
2nd Llancloudy Cosmos
18 Family Pony
1st Llancloudy Cosmos
2nd Heltondale Ruby III
3rd Aylestone The Merrie Monk
4th Clandon Gabriella
19 Dressage walk/trot
1st Brackenbank Ronan
2nd Cargenwater Dancing Darius
=3rd Aylestone Chamelee
=3rd Lathomdale Lottie
5th Clandon Gabriella II
6th Hades Hill Fay II
20 Dressage Prelim 14
1st Llancloudy Burnmoor Tarn
2nd Meres Julie-Anne
3rd Aylestone The Merrie Monk
4th Brackenbank Ronan
5th Aylestone Chamelee
21 Dressage Novice 28
=1st Llancloudy Burnmoor Tarn
=1st Meres Julie-Anne
3rd Aylestone The Merrie Monk
22 Novice Working Hunter Pony
1st Drybarrows Boxer
2nd Aylestone Chamelee
23 Intermediate Working Hunter Pony
1st Aylestone The Merrie Monk
2nd Aylestone Chamelee
24 Open Working Hunter Pony
No entries
25 Ridden Handy Pony
1st Clandon Gabriella II
2nd Aylestone The Merrie Monk
3rd Aylestone Chamelee
4th Heltondale Ruby III
5th Clandon Gabriella
Championships
MESG In-hand Championship (members only)
Champion Ludworth Donna
Reserve Champion Banksgate Mazeppa
Reserve Reserve Champion Ffrethi Commodore
In-hand Championship
Champion Ludworth Donna
Reserve Severnvale Gypsy Rose
Ridden Championship
Champion Ludworth Donna
Reserve Townend Hamish II
Supreme Championship
Champion Ludworth Donna
Reserve Severnvale Gypsy Rose