39th BREED SHOW FOR REGISTERED FELL PONIES
Saturday 7 August 2010
Judges
Classes 1 7 & 22 Mr T B Capstick (Murthwaite Ponies)
Classes 8 14 & 23 - 25 Mr R Ottink (Wildhoeve Ponies)
Classes 15 18 Mrs B A Hodgson (Inglegarth Ponies)
Classes 19 21 & 33 Mr R Sutcliffe (Darrenvale Ponies)
Class 26 Miss C Hamlin
Class 27 & 28 Mr L Ashworth
Classes 29 - 31 Mrs G Williamson (Tarnbeck Ponies)
Class 32 Mrs J Hill (Shepparton Ponies)
Class 1 Mare 4 7 years old (Mare with foal at foot not eligible)
1st BRACKENBANK GYPSY III FP4421 f2006
S: Murthwaite Look at Me, D: Brackenbank Mayblossom
Mr & Mrs D Wilkinson
2nd BANKSGATE GALWAY GIRL FP4520 f2006
S: Townend Rally, D: Banksgate Bonny Lass
Mr A Ashcroft
3rd SLEDDALE ROSEBUD FP3894 f2003
S: Murthwaite Look At Me, D: Sleddale Rose XIII
Miss C Crow
CLASS 2 Mare 8 years old and upwards (Mare with foal at foot not eligible)
1st WELLBROW CARMEN FP3537 f2000
S: Greenholme Mikado, D: Greenholme Oprah
Mr A Thorpe
2nd BRACKLINN ROSIE FP3363* f1999
S: Waverhead Rob II, D: Lownthwaite Lapwing
Mrs G Rae
3rd DALEWIN AMY FP3125 f1997
S: Towerview Spirit of Joy, D: Gaisgill Minnie
Mr E Winder
CLASS 3 Mare 4 years old and upward with own filly foal at foot
1st GREENHOLME PETAL FP3063 f1997
S: Greenholme Mikado, D: Greenholme Jacklynne
Miss R J Potter
2nd RAISBECK CASINO FP3481 f2000
S: Rylstone Black Knight, D: Lunesdale Frances
Mrs D J Slack
3rd WAVERHEAD JUBILEE FP3763 f2002
S: Lownthwaite Gary, D: Barbondale Petal
Miss B Bell
CLASS 4 Filly Foal
1st RAISBECK CALICO f2010
S: Murthwaite Look At Me, D: Raisbeck Casino
Mrs D J Slack
2nd WAVERHEAD SHOWGIRL II FP5232 f2010
S: Guards Ebony, D: Waverhead Jubilee
Miss B Bell
3rd BRACKENBANK RAMBLING ROSE f2010
S: Lownthwaite Gary, D: Brackenbank Rosie
Mr & Mrs D Wilkinson
CLASS 5 Yearling Filly
1st MAYDEN PAULINES SURPRISE FP5105 f2009
S: Murthwaite Michael, D: Heltondale Beauty IX
Mr A Smith
2nd WELLBROW CARI FP5146 f2009
S: Heltondale Mountain Mist II, D: Wellbrow Carmen
Mr A & Mrs M Thorpe
3rd BRACKENBANK GABRIELLA FP5000 f2009
S: Lownthwaite Gary, D: Brackenbank Sorrel
Mr & Mrs D Wilkinson
CLASS 6 Filly 2 years old
1st TOWFORD HARMARNIE FP4772 f2008
S: Carrock Im Yer Man, D: Marlingdyke Meadowsweet
Miss M Hall
2nd BRACKLINN STEFFI FP4783 f2008
S: Carrock Im Yer Man, D: Drybarrows Jillian
Mr A Smith
3rd WELLBROW BLACK BESS FP4849 f2008
S: Wellbrow Leo, D: Wellbrow Rosland
Mr A Thorpe
CLASS 7 Filly 3 years old
1st LUNESDALE WARRIOR QUEEN FP4717 f2007
S: Greenholme Warrior, D: Lunesdale Zena
Mrs C A Morland
2nd BRACKLINN NORAH FP4584 f2007
S: Carrock Im Yer Man, D: Bracklinn Black Beauty
Mr A Smith
3rd WELLBROW ALMA FP4590 f2007
S: Heltondale Mountain Mist II, D: Wellbrow Pollyanna
Miss M Hall
CLASS 8 Gelding 4 7 years old
1st WELLBROW OSPREY FP70608G f2005
S: Heltondale Mountain Mist II, D: Wellbrow Jenny Wren
Mrs T Mallinson
2nd DALEFOOT CAMERON FP70857G f2006
S: Greenholme Look At Me, D: Biglands Bryna (B)
Mr J M Rawlinson
3rd TYNEBANK DANNY BOY FP70880G f2006
S: Greenholme Little John, D: Greenholme Lizzy
Mr D Parkinson
CLASS 9 Gelding 8 years and upwards
1st WANSFELL TOBIAS FP70124G f2002
S: Heltondale Ted, D: Wansfell Tanya
Miss H Mawrey
2nd FFRETHI COMMODORE FP70067G f2002
S: Townend Midnight, D: Greenholme Glory
Miss W Davies
3rd FARLETON FREDDIE FP51244G f2001
S: Townend Samuel, D: Sleddale Lulu
Miss C Simpson
CLASS 10 Mare 4 years old and upward with own colt foal at foot
1st LUNESDALE LADY REBECCA FP3455 f2000
S: Rylstone Black Knight, D: Lunesdale Rebecca
Mrs C A Morland
2nd GREENHOLME AMIE GOOD UN FP4509 f2006
S: Murthwaite Look At Me, D: Greenholme Petal
Miss R J Potter
3rd TOWNEND CANDYTUFT II FP3478 f2000
S: Drybarrows Jeff, D: Townend Candy
A & E D Ashcroft
CLASS 11 Colt Foal
1st BANKSGATE BRANDO f2010
S: Banksgate Jackdaw, D: Townend Candytuft II
A & E D Ashcroft
2nd GREENHOLME ELECT f2010
S: Greenholme Warrior, D: Greenholme Amie Good Un
Miss R J Potter
3rd THORNBECK ADAM FP71610C f2010
S: Greenholme Heather Mist, D: Kerbeck Night Sonnet
Mr J M Rawlinson
CLASS 12 Yearling Colt or Gelding
1st MURTHWAITE PRIME SUSPECT FP71389C f2009
S: Murthwaite Look At Me, D: Murthwaite Irina (B)
Miss C Savage
2nd JOHNNY CASH FP71452G f2009
S: Lownthwaite Gary, D: Linnel Charisma
Mrs D Slee
3rd SALISBURY FREDDIE FP71378C f2009
S: Greenholme Warrior, D: Greenholme Vicky
Eden Marshall
CLASS 13 Gelding 2 years old
1st WELLBROW BRAZEN FP71214G f2008
S: Wellbrow Rambler, D: Wellbrow Cinders
Mr A Thorpe
2nd GREENHOLME CORKER FP71183G f2008
S: Greenholme Little Johm, D: Greenholme Susan
Mr & Mrs W S Potter
CLASS 14 Gelding 3 years old
1st GREENHOLME BELTER FP70929G* f2007
S: Greenholme Look At Me, D: Greenholme Susan
Miss H Lightfoot
2nd MURTHWAITE LOOKS PROMISING FP71080G f2007
S: Murthwaite Look At Me, D: Heltondale Dainty VI
Mrs T Mallinson
CLASS 15 Riding Class for Geldings 4 years old and upwards
1st BRACKLINN BERTIE FP70072G f2002
S: Waverhead Rob II, D: Waterstolls Beauty II
Miss C Savage Rider Miss C Savage
2nd GREENHOLME YABADABADOO FP70685G* f2005
S: Murthwaite Windrush, D: Heltondale Poppy
Mr P Metcalfe & Mrs J Robinson Rider Miss A Robinson
3rd MERES JAVLIN FP70262G f2003
S: Lownthwaite Merlin, D: Sleddale Beauty XXVI
Mr P Saunders Rider Miss A Metcalfe
CLASS 16 Riding Class for Mares 4 years old and upwards
1st JESSE BLUE FP3397* f1998
S: Tarnmoor Prince, D: Hetty (B)
Miss E Smith Rider Miss E Smith
2nd CASTLE HILL ROSE FP3615 f2001
S: Towerview Spirit of Joy, D: Townend Shadow
Miss C Crow Rider Miss C Savage
3rd GRAYSONS POLLY PERKINS FP3580 f2001
S: Townend Duke III, D: Tunstall Polly
Mrs H Kirkham Rider Mrs H Kirkham
CLASS 17 Riding Class for Ponies 4 years old and upwards
Ridden by a boy or girl 13 years or under on the day of the show
1st MERES JAVLIN FP70262G f2003
S: Lownthwaite Merlin, D: Sleddale Beauty XXVI
Mr P Saunders Rider Anna Metcalfe (12)
2nd ORTON HALL DUSKY FP2495 f1993
S: Heltondale Ted, D: Foggy Gill Dapper
Mrs D J Slack Rider Emily Exley (12)
3rd WELLBROW OSPREY FP70608G f2005
S: Heltondale Mountain Mist II, D: Wellbrow Jenny Wren
Mrs T Mallinson Rider Nicola Jackson (13)
CLASS 18 Riding Class for Ponies 4 years old and upwards
Ridden by a boy or girl to be aged 14 or over and not to have attained their 18th birthday before 1 January in current year.
1st GREENHOLME YABADABADOO FP70685G* f2005
S: Murthwaite Windrush, D: Heltondale Poppy
Mr P Metcalfe & Mrs J Robinson Rider Alex Robinson (15)
2nd GRAYSONS POLLY PERKINS FP3580 f2001
S: Townend Duke III, D: Tunstall Polly
Mrs H Kirkham Rider Holly Stead (15)
3rd LATHOMDALE RANGER FP70743G f2006
S: Linnel Riddler, D: Carrock Annabelle
Mrs S Burton Rider K Speakman (17)
CLASS 19 Ridden Veteran Class Mare or Gelding to be 18 years or over
1st GUARDS JOSEPH FP533G f1987
S: Waverhead Prince II, D: Guards Joanne
Ms S Wardle Rider Ms S Wardle
2nd BLEABERRY BEAUTY FP1557 f1986
S: Lunesdale Jerry, D: Townend Lucy
Miss L Charlton Rider Mrs A Wileman
3rd SUMMIT HARRIER FP185G f1982
S: Waverhead Rambler, D: Summit Mountain Linnet (B)
Ms A Armstrong- Foxton Rider Ms A Armstrong-Foxton
CLASS 20 Riding Class for Novice Geldings 4 years old and upwards
1st CARROCK WHODATHOWTIT FP70174G f2003
S: Lownthwaite Moonshadow, D: Townend Sugar
Miss C Richardson Rider Miss C Richardson
2nd FARLETON FREDDIE FP51244G f2001
S: Townend Samuel, D: Sleddale Lulu
Miss C Simpson Rider Ms R Wilson
3rd KERBECK DRUIDS FIRE FP70377G f2004
S: Townend Huey, D: Hades Hill Blossom II
Ms G M Callister Rider Ms G M Callister
CLASS 21 Riding Class for Novice Mares 4 years old and upwards
1st BRACKENBANK ROSEBUD FP4419 f2006
S: Murthwaite Look at Me, D: Brackenbank Rosie
Mr & Mrs D Wilkinson Rider Miss R Robson
2nd BYBECK EMILY FP3996 f2004
S: Castle Hill Prince II, D: Bishopdale Peggy
Mrs J E Boyd Rider Ms L Martin
3rd RESTAR MOUNTAIN DAWN FP4214 f2005
S: Lunesdale Prince Albert, D: Townend Mountain Gypsy IV
Mrs C Saunders Rider Miss A Robinson
CLASS 22 Mare Progeny
1st TOWNEND CANDYTUFT II
Banksgate Vember, Banksgate Aisling, Banksgate Brando
A & E D Ashcroft
2nd BRACKENBANK MAYBLOSSOM
Brackenbank Gypsy III, Brackenbank Romany, Brackenbank Oliver Twist
Mr & Mrs D Wilkinson
CLASS 23 Stallion Progeny
1st CASTLE HILL BELLMAN
Townend Eden, Townend Cherry, Townend Daydream
Mrs M Wilson
2nd CARROCK IM YER MAN
Towford Harmarnie, Bracklinn Steffi, Bracklinn Norah
Mr A Smith
3rd GREENHOLME MIKADO
Wellbrow Carmen, Greenholme Petal, Burnhead Molly II
Mr W S Potter
CLASS 24 Driving Stallion, Mare or Gelding 4 years old and upwards
1st LOWNTHWAITE FINGER PRINT FP4050 f2004
S: Peepings Raven, D: Lownthwaite Bramble
Miss A W Morton
2nd BRACKLINN BERTIE FP70072G f2002
S: Waverhead Rob II, D: Waterstolls Beauty II
Miss C Savage
3rd TYNEBANK DANNY BOY FP70880G f2006
S: Greenholme Little John, D: Greenholme Lizzy
Mr D Parkinson
CLASS 25 Cone Driving
1st TYNEBANK DANNY BOY FP70880G f2006
S: Greenholme Little John, D: Greenholme Lizzy
Mrs J Parkinson
2nd BRACKLINN BERTIE FP70072G f2002
S: Waverhead Rob II, D: Waterstolls Beauty II
Miss C Savage
3rd TYNEBANK DANNY BOY FP70880G f2006
S: Greenholme Little John, D: Greenholme Lizzy
Mr D Parkinson
CLASS 26 Style and Performance
Senior
1st RALFLAND STARTREK FP70759G f2006
S: Townend Rolo, D: Hardendale Rowan
Miss R Robson Rider Ms S Chappelhow
2nd= GREENHOLME DUKE FP70487G f2004
S: Townend Duke III, D: Greenholme Lilly
Mrs J McGuinness Rider Mrs J McGuinness
2nd= KERBECK THORS FIRE FP51178G f2001
S: Peepings Enterprise, D: Kerbeck Night Serenade
Mrs S M Morris Rider Mrs C H Robinson
3rd CARROCK WHODATHOWTIT FP70174G f2003
S: Lownthwaite Moonshadow, D: Townend Sugar
Miss C Richardson Rider Miss C Richardson
Junior
1st GREENHOLME WARBLER FP70489C* f2004
S: Linnel Reynard, D: Tebay Duchess
Mr G Guy & Mr P Metcalfe Rider Miss A Robinson
2nd LUDWORTH ALBION FP70045G f2002
S: Heltondale Bonzo Boy, D: Lownthwaite Vanity
Mrs K Bennett
3rd GREENHOLME YABADABADOO FP70685G* f2005
S: Murthwaite Windrush, D: Heltondale Poppy
Mr P Metcalfe & Mrs J Robinson Rider Miss A Robinson
CLASS 27 Pony with the best set of feet (Shod)
1st DARRENVALE KATIE FP2924 f1996
S: Lunesdale Mountain Mist, D: Darrenvale Rebecca
Mrs D Vychinski Farrier Mr G Holt
2nd BYBECK EBONY FP70500G f2004
S: Castle Hill Prince II, D: Drybarrows Damson Blossom
Miss C Nowell Farrier Mr D Welch
3rd DALEWIN JEWEL FP4385 f2006
S: Lunesdale Tarquin, D: Dalewin Amy
Miss K Smith Farrier O Connolly
CLASS 28 Pony with the best set of feet (never been shod)
1st BYBECK CHERRY BLOSSOM FP3854 f2002
S: Dalehead Tom, D: Drybarrows Damson Blossom
Mrs J Coates
CLASS 29 Lead Rein
1st LINNEL ROSIE II FP3518 f2000
S: Linnel Romany III, D: Sleddale Ruth
Mr & Mrs R B Charlton Rider Grace Charlton (8)
2nd GREENHEAD ALBATROSS FP70418G f2004
S: Murthwaite Black Bobby, D: Greenhead Tess
Mrs S R Stewart Rider Georgia Ellis (8)
3rd WELLBROW OSPREY FP70608G f2005
S: Heltondale Mountain Mist II, D: Wellbrow Jenny Wren
Mrs T Mallinson Rider Georgina Mallinson (3)
CLASS 30 First Ridden
1st MERES JAVLIN FP70262G f2003
S: Lownthwaite Merlin, D: Sleddale Beauty XXVI
Mr P Saunders Rider Anna Metcalfe (12)
2nd WELLBROW OSPREY FP70608G f2005
S: Heltondale Mountain Mist II, D: Wellbrow Jenny Wren
Mrs T Mallinson Rider Sophie Jackson (10)
3rd TOWNEND LUCIFER FP50776G f1998
S: Drybarrows Jeff, D: Townend Lucy
Mrs J Coates Rider Amber Pickup (14)
CLASS 31 Young Handlers
Under 13 years
1st BRACKENBANK ROMANY FP3006 f1997
S: Waverhead Prince II, D: Brackenbank Mayblossom
Mr & Mrs D Wilkinson Handler Megan Wilkinson (10)
2nd ORTON HALL DUSKY FP2495 f1993
S: Heltondale Ted, D: Foggy Gill Dapper
Mrs D J Slack Handler Emily Exley (12)
3rd TUNSTALL BILL FP50386G f1995
S: Murthwaite Victor, D: Robbswater Ripple
Miss A Sunter Handler Eden Marshall (11)
13 years and over
1st GREENHEAD ALBATROSS FP70418G f2004
S: Murthwaite Black Bobby, D: Greenhead Tess
Mrs S R Stewart Handler Gabriella Ellis (15)
2nd FOGGY GILL JACK FP70287G f2003
S: Lunesdale Tarquin, D: Foggy Gill Rosie (B)
Miss B Dent Handler Brogan Dent (15)
3rd BYBECK CHERRY BLOSSOM FP3854 f2002
S: Dalehead Tom, D: Drybarrows Damson Blossom
Mrs J Coates Handler Holly Pickup (13)
CLASS 32 Fancy Dress
1st GREENHEAD ALBATROSS FP70418G f2004
S: Murthwaite Black Bobby, D: Greenhead Tess
Mrs S R Stewart Exhibitor Georgia Ellis
CLASS 33 Qualifying Class for Olympia
1st CASTLE HILL RAVEN FP70439G f2004
S: Castle Hill Jerry, D: Heltondale Princess III
Ms H Reynolds Rider Ms H Reynolds
2nd CASTLE HILL ROSE FP3615 f2001
S: Towerview Spirit of Joy, D: Townend Shadow
Miss C Crow Rider Miss C Savage
3rd GREENHOLME WARBLER FP70489C* f2004
S: Linnel Reynard, D: Tebay Duchess
Mr G Guy & Mr P Metcalfe Rider Miss A Robinson
CHAMPIONSHIPS
Heltondale Lucy X Cup Best Filly of 3 years old bred by a registered native heath breeder
LUNESDALE WARRIOR QUEEN
McDonough Shield Oldest mare with own foal at foot
KERBECK NIGHT SONNET
Lakeland Cup Best Pony 2 years old and under
Champion MAYDEN PAULINES SURPRISE
Reserve TOWFORD HARMARNIE
Shawfell Silhouette Memorial Cup Champion Foal
BANKSGATE BRANDO
FPS Challenge Cup Best Filly or Gelding of 3 years old likely to make a good riding type
LUNESDALE WARRIOR QUEEN
Farleton Trophy Champion Gelding of Classes 8 and 9
Champion WELLBROW OSPREY
Reserve DALEFOOT CAMERON
Alan Shuttleworth Trophy Champion Female Pony in Classes 1 3 and Class 10
Champion BRACKENBANK GYPSY III
Reserve GREENHOLME PETAL
The Tufton Silver Challenge Trophy Supreme Champion Pony
Champion LUNESDALE WARRIOR QUEEN
The Jim Bell Memorial Trophy Reserve Supreme Champion Pony
Reserve BRACKENBANK GYPSY III
The Sylvia Mary McCosh Memorial Breeder of the Champion Pony
Rose Bowl Mr & Mrs A W Morland
RIDDEN CHAMPIONSHIPS
The Greenfield Memorial Trophy Novice Ridden
Champion BRACKENBANK ROSEBUD
Reserve CARROCK WHODATHOWTIT
The Littletree Trophy Junior Ridden
Champion MERES JAVLIN
Reserve GREENHOLME YABADABADOO
The Carrock Pollyanna Trophy Open Ridden
Champion JESSE BLUE
Reserve BRACKLINN BERTIE
The Toby Tankard Champion Ridden
Champion JESSE BLUE
Reserve BRACKLINN BERTIE
NPS Silver Medal Rosette BRACKLINN BERTIE
The Briar Trophy Best Turned Out
GRAYSONS POLLY PERKINS
Veteran Gelding Shield Oldest Ridden Gelding
SUMMIT HARRIER
The Packway Bellman Trophy Most points in Riding, Driving & Style & Performance
BRACKLINN BERTIE